دیوار سبز (همچنین به عنوان دیوار گیاهان، دیوار زنده یا باغ های عمودی نیز شناخته می شوند) در سال های اخیر به روند جدید در حال رشد در محیط های ساخته شده تبدیل شده اند. گنجاندن طبیعت زنده در محیط های شهری نه تنها جذابیت بیشتری دارد ، بلکه دارای مزایا و اهداف دیگری نیز می باشد.

دیوار سبز اجرا شده توسط شرکت چوب و چکش Cover

تقریباً برای هر شرایطی یک دیوار سبز مناسب چه در فضای داخلی و چه در فضای باز ، به صورت ایستاده یا نصب شده به دیوار ، وجود دارد. اما دیوارهای سبز دقیقاً چگونه ساخته می شوند و چگونه می توان انواع مختلف را از یکدیگر تفکیک کرد؟

تعریف دیوار سبز

“پوشش گیاهی روی سطح عمودی یا در برابر آن”

دیوارهای سبز یا گرین وال سازه های عمودی هستند که انواع مختلفی از گیاهان یا سایر سبزه ها را به آن متصل می کنند. فضای سبز اغلب در یک محیط رشد متشکل از خاک، سنگ یا آب کاشته می شود. از آنجا که دیوارها گیاهان زنده ای در خود دارند ، معمولاً از سیستم های آبیاری داخلی استفاده می کنند.

ایجاد جلوه ای متفاوت با استفاده از گرین وال

دیوارهای سبز با گیاهانی که معمولا در هنگام بالا رفتن از دیوارهای خارجی نمای ساختمان مشاهده می شوند ، با استفاده از آنها به عنوان تکیه گاه سازه ای ، متفاوت هستند. در دیوارهای سبز، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است، در حالی که نمای ساختمان در زمین ریشه دارند. علاوه بر این ، سبز بودن نماها می تواند مدت زمان طولانی طول بکشد تا بتواند یک دیوار کامل را بپوشاند ، در حالی که دیوار سبز ممکن است از قبل رشد کنند.

دیوار سبز هوشمند

گرین وال هوشمند و فعال غالباً شبیه دیوارهای سبز معمولی به نظر می رسند ، اما به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری ، اهداف بیشتری دارند. ویژگی های یک دیوار سبز هوشمند می تواند به صورت خودکار و کنترل شود ، و باعث افزایش اثرات می شود.

علاوه بر مزایای بصری و زیست دوستانه همه دیوارهای سبز، گرین وال هوشمند و فعال می توانند از تصفیه هوا و مرطوب سازی طبیعی به لطف ترکیبی از گردش خون افزایش یافته ، محیط رشد ویژه و فناوری برخوردار باشند.

انواع حالت های دیوار سبز

از چپ به راست: نمای سبز ، دیوار سبز ، دیوار سبز هوشمند و فعال.

مزایای دیوار سبز

دیوارهای سبز باعث سرگرمی یک فضا می شوند و مزایای بسیاری دارند. اول از همه ، مزایای بصری دیوار سبز را نمی توان نادیده گرفت. تکه های چشم نواز می توانند تأثیر زیادی در تزئین فضای شهری ساخته شده از بتن و آجر داشته باشند ، بنابراین گزینه های دیگری برای کشاورزی شهری ، باغبانی و دکوراسیون داخلی ارائه می دهند.

اثرات مثبت بر روی انسان ها

دیوارهای زنده می توانند ما را شادتر و سازنده تر کنند ، زیرا آنها نیاز ذاتی ما به اطراف طبیعت را جلب می کنند. آوردن عناصر طبیعی به مکانهایی که به طور کلی دیده نمی شوند ، روحیه ما را بالا می برد و باعث هوشیاری و نشاط بیشتری می شود. این مفهوم به عنوان بیوفیلی نیز شناخته می شود.

مطالعات همچنین نشان داده است که طبیعت می تواند رفتارهای منفی مانند پرخاشگری و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این ، مشخص شده است كه ارتباط با طبیعت باعث كاهش استرس و رفع خستگی روحی می شود. این به دلیل واکنش خودکار بدن ما نسبت به دیدن و قرار گرفتن در اطراف عناصر طبیعی است.

آگاهی از نقشی که محیط پیرامون ما در سلامتی و رفاه ما بازی می کند منجر به انتظارات جدیدی نسبت به محیط ساخته شده خواهد شد و عنصر اصلی در جمع آوری مجدد موفقیت آمیز دفاتر ما ایجاد مکان های کاری است که در آن افراد برای بازگشت به آنجا و گذراندن وقت خود احساس امنیت می کنند.

متخصصان چوب و چکش به شما کمک می کنند دیوار سبز مناسب با محیط کار یا منزل خود را داشته باشید.

تصفیه هوا

با درک بهتر مسائل مربوط به آلودگی و کیفیت هوا ، تأثیرات گیاهان بر کیفیت هوا نیز به همین ترتیب مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اثر تصفیه هوا گیاهان از طریق میکروب های ریشه گیاه حاصل می شود ، که می تواند از مواد شیمیایی به عنوان مواد مغذی استفاده کند. علاوه بر تأثیرات مستقیم سلامتی ، اثبات شده است که کیفیت هوا به بهبود هوشیاری و توانایی های شناختی افراد منجر می شود.

تاثیر دیوار سبز در محوطه سازی

با این حال ، دیوار سبز منفعل منظم (یا گیاهان به تنهایی) هوا را به اندازه کافی تصفیه و طبیعی نمی کنند تا تفاوت محسوسی داشته باشند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال با گردش هوای فعال به این مهم دست می یابند ، زیرا دیوار، گیاهان و فناوری پشتیبانی همه برای این منظور طراحی شده اند.

ویژگی های دوستانه ساخت و ساز

مشخص شده است که دیوارها و نماهای سبز در فضای باز از نظر انرژی مقرون به صرفه هستند زیرا گیاهان آنها هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب ، دمای کلی ساختمان ها را کاهش می دهند. علاوه بر این ، آنها همچنین میزان گرمای هدر رفته در زمستان را کاهش می دهند.

علاوه بر این ، روند تعرق گیاهان می تواند درجه حرارت را در داخل خانه نیز کمی کاهش دهد ، بنابراین به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه انرژی نیز کار می کند. مقدار کافی ماده گیاهی نیز به کاهش سطح صدا کمک می کند.

تاثیرات گرین وال بر روی ساختمان

چه نوع دیوارهای سبز وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، انواع دیوار سبز وجود دارد. این راه حل ها، از جمله موارد دیگر، بین فضاها، اندازه ها و مدل های داخلی و خارجی متفاوت است. علاوه بر این ، طراحی و تولید انواع دیوارهای سبز به طور مداوم در حال توسعه است ، حتی گزینه های بیشتری برای اهداف مختلف فراهم می کند. این مقاله آنچه را که از نظر نمونه های اصلی در نظر گرفته ایم را پوشش می دهد.

تغییر نمای ساختمان قبل و بعد از نصب دیوار سبز

گرین وال در داخل یا خارج از منزل

از دیوارهای سبز بیرونی و داخلی برای اهداف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شود. بسته به مناسب ترین راه حل برای هر فضا ، می توان آنها را از طیف وسیعی از مواد و گیاهان ساخت.

دیوارهای سبز در فضای باز اصولاً عناصر بصری هستند. اگرچه از نظر مقرون به صرفه بودن می توانند دمای کلی را کاهش دهند ، آب باران را بگیرند یا ساختمانها را عایق بندی کنند ، اما از آنها بیشتر برای سرسبزی به مناظر شهری استفاده می شود ساخت این دیوارهای زنده از نظر آب و هوا محدودیت هایی دارد ، زیرا آنها مجبورند شرایط اطراف خود را تحمل کنند ، که ممکن است گاهی اوقات بر ساختار و گیاهان دیوار آسیب برساند.

با این حال ، دیوارهای سبز داخلی از نظر اندازه محدودیت های بیشتری دارند ، زیرا باید متناسب با فضای موجود باشند. به دلیل محدودیت های گفته شده ، نگهداری آنها اغلب آسان تر است.

از دیوارهای سبز هوشمند و فعال فقط در داخل منزل استفاده می شود زیرا بازده تصفیه هوا آنها به اندازه کافی برای تأثیر بر فضاهای بیرونی قدرت ندارد. علاوه بر این ، گیاهان مورد استفاده در این دیواره های سبز گرمسیری هستند و در صورت حذف از زیستگاه طبیعی در اکثر شرایط جهان خارج زنده نمی مانند.

زیباسازی محیط با استفاده از دیوار سبز

طراحی دیوار سبز

طراحی دیوار زنده معمولاً از نظر اندازه محدود نمی شود. اگرچه نگهداری مدلهای گسترده نسبت به مدلهای بلند آسانتر است ، اما طراحی و ساخت کلی آنها تفاوت چندانی ندارد.

دیوارهای زنده ساخته شده از ماژول های فلزی یا پلاستیکی معمولاً مستطیل شکل هستند ، زیرا ساخت اشکال گرد دشوارتر است. در دیوارهای سبز فعال ، ویژگی های گردش هوا اولویت دارند ، بنابراین بیشتر طراحی ها را به ماژول های جامد محدود می کند.

بیشتر دیوارهای سبز داخلی بر روی دیوار نصب می شوند ، اگرچه مدل های ایستاده و دو طرفه نیز غیر معمول نیستند.

گیاهان در چه چیزی رشد می کنند؟

گیاهان دیوار سبز برای رشد در آنها به محیط رشد احتیاج دارند. سپس محیط رشد معمولاً روی سازه ای قرار می گیرد (مانند کیسه ها ، گلدان ها یا جعبه ها) که در کنار هم یک سیستم را تشکیل می دهند. این ترکیبات در انواع مختلف وجود دارد و به طور کلی در چهار دسته سیستم های رسانه ای سست ، مات ، ورق و ساختاری دسته بندی می شوند.

در سیستم های سست محیط ، خاک ، سنگ آبی ، سنگ آتشفشانی و هیدروپونیک از روش های معمول رشد گیاهان است. در طی پنج سال گذشته انتخاب محیط رشد سست بسیار زیاد شده است.

محیط رشد سست به حمایت ساختاری نیاز دارد: خاک ، سنگ و آب معمولاً درون کیسه های نمدی یا گلدان های پلاستیکی قرار می گیرند. تشک اجازه می دهد گیاهان مستقیماً درون آنها رشد کنند.

محیط رشد مورد استفاده در دیوارهای معمولی سبز ، پشم سنگ یا خاک است.

محیط رشد در دیواره های سبز فعال با محیط معمولی متفاوت است. آنها برای دستیابی به جریان هوای کافی و همچنین جوامع میکروبی پایدار و عملکرد خوب و سیستم های آبی به یک ماده بهینه سازی شده نیاز دارند.

زیباسازی نمای ساختمان با استفاده از گرین وال

از چه گیاهانی می توان استفاده کرد؟

برای دیوار سبز می توان از انواع مختلف پوشش گیاهی استفاده کرد ، با این وجود بسته به نوع و هدف دیوار سبز محدودیت هایی وجود دارد.

گیاهانی که برای دیوارهای سبز استفاده میشوند می توان از گیاه فیلودندرون، پتوس، گندمی و … نام برد.

گیاهان همیشه سبز به دلیل طول عمر و شکل ظاهری برای دیوارهای داخلی و خارجی ترجیح داده می شوند. طبق تعریف ، گیاهان همیشه سبز باید برگ های خود را در تمام طول سال نگه دارند. به طور طبیعی ، این انتخاب گیاهان موجود را محدود می کند.

گیاهان دیوار سبز داخلی

مناسب ترین گزینه برای دیوارهای سبز داخلی گیاهان خانگی و گیاهان گرمسیری است. گیاهانی که عموماً برای دیوارهای داخلی استفاده می شوند ، مجبور نیستند تغییرات عمده دما را تحمل کنند ، گرچه رطوبت هنوز متفاوت است و در صورت عدم محاسبه ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

با این حال ، برخی از تولیدکنندگان به استفاده از خزه های شیمیایی یا گیاهان پلاستیکی متوسل می شوند که مزایای دیگری (مانند تصفیه هوا) را برای نگهداری راحت تر دارند.

گیاهان دیوار سبز بیرونی

موقعیت مکانی و فناوری موجود تأثیر بسزایی در انتخاب گونه های گیاهی برای دیوارهای سبز بیرونی دارد. به عنوان مثال ، دیوارها ممکن است به گیاهانی نیاز داشته باشند که به دلیل کمبود آب باران و سیستم های آبیاری داخلی می توانند در دوره های خشکسالی زنده بمانند. یا دیوار خزه در فضای باز در Jinguashi ، تایوان که به طور طبیعی در حال رشد است.

علاوه بر این ، انتخاب محیط رشد و آبیاری همزمان با انتخاب گیاهان است. به عنوان مثال ، ممکن است ریشه برخی گیاهان به اندازه کافی بزرگ و مستحکم نباشد که بتواند در محیطی غیر از خاک رشد کند. برای سایر گونه های گیاهی ، محیط رشد سریع خشک شدن گزینه های بهینه تری نسبت به خاک است.

علاوه بر این ، کلید حفظ سلامت گیاهان ایجاد یک محیط پایدار برای آنها است. تغییرات ناگهانی ممکن است باعث استرس غیرضروری گیاهان شود که در نتیجه ممکن است منجر به مشکلاتی مانند بیماری ها یا آفات شود.

گیاهان گرین وال هوشمند

هنگام انتخاب گیاهان برای یک دیوار سبز هوشمند و فعال ، توجه بیشتری به انعطاف پذیری گیاهان می شود. دلیل آن این است که گردش هوا در دیوار سبز می تواند بر روی آنها سخت باشد ، همانطور که در بخش قبلی ذکر شد. علاوه بر این ، کارایی تصفیه هوا در هر گیاه مورد توجه قرار می گیرد. گیاهان مختلف با میکروب های ریشه خود مواد شیمیایی مختلفی را از هوا تجزیه می کنند.

نوع مناسب آبیاری ، تغذیه منظم ، نور و درجه حرارت برای اطمینان از حیات گیاهان تا حد زیادی کمک می کند. نگهداری از آنها با پیرایش نیز به عمر بیشتر گیاهان کمک می کند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال همچنین می توانند عوامل ذکر شده را بهینه سازند تا گیاهان از بهترین شرایط زندگی ممکن برخوردار باشند.

گرین وال اجرا شده در کنار سر درب ساختمان

بهداشت و نگهداری از دیوار سبز

نگهداری در محل کار. هرچه دیوار بالاتر باشد ، نگهداری از آن پیچیده تر می شود. هم دیوارهای سبز و هم دیوارهای سبز هوشمند و فعال برای اینکه سالم بمانند تا در خدمت اهداف خود باشند ، نیاز به نگهداری دارند. مانند همه گیاهان زنده ، گیاه در دیوار سبز نیاز به جایگزینی های دوره ای دارد.

علاوه بر این ، آب برای بقای گیاهان حیاتی است ، به همین دلیل بیشتر دیواره های سبز دارای سیستم های آبیاری یکپارچه هستند تا مراقبت از گیاهان را آسان تر کنند. گیاهان همچنین به عناصر غذایی اساسی نیاز دارند که معمولاً از طریق آبیاری دریافت می شوند.

سیستم آبیاری

سیستم های آبیاری معمولاً یا سیستم های چرخشی مجدد یا مستقیم هستند. یک سیستم چرخش مجدد آب را به گردش در می آورد ، آن را از یک مخزن داخلی پمپاژ و توزیع می کند. مخزن را می توان به صورت دستی پر کرد یا به منبع آب ساختمان متصل شد.

در همین حال ، یک سیستم آبیاری مستقیم آب را از یک منبع آب خارجی می گیرد. در حالی که سیستم های چرخش مجدد آب اضافی را برای استفاده مجدد جمع می کنند ، سیستم های مستقیم آب اضافی را به یک فاضلاب فاضلاب می فرستند.

برای اینکه یک دیوار سبز همانطور که باید کار کند ، تمام مکانیزم های آن باید به درستی کار کنند. علاوه بر گیاهان ، آبیاری و محیط رشد ، سیستم های نظارت از راه دور نیز ممکن است در موارد خطا در برخی مواقع نیاز به نگهداری داشته باشند. به همین دلیل به تعمیر و نگهداری منظم نیاز است تا مطمئن شوید همه چیز روان و بدون دردسر پیش می رود. گروه تخصصی چوب و چکش از طریق کارشناسان توانا نظارت و نگهداری از دیوار سبز شما را به عهده میگیرد.

به دست آوردن دیوار سبز خود

ویژگی هایی مانند شکل ، اندازه و انتخاب مواد و گیاه به طور حتم بر هزینه تمام دیوارهای سبز تأثیر می گذارد. هرچه محصول پیچیده و سفارشی باشد ، برچسب قیمت آن گرانتر است. مسئله اساسی به طور کلی در طراحی نیست ، بلکه بیشتر در لجستیک و صرفه جویی در مقیاس است.

دیوارهای سبز هوشمند و فعال از موارد فوق مستثنی نیستند ، اما به ترتیب بازده و ارزش بیشتری نسبت به عناصر بصری دارند. تعریف نیازها ، خواسته ها و بودجه شما بسیار مهم است .

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیوار سبز شما به نوع و کیفیت محصولی که می خرید بستگی دارد. دیوار […]

  2. […] سبز هیدروپونیک یکی از مدرن ترین و به روز ترین دیوار سبز های موجود بوده که دارای ویژگی های خاص می باشد. این […]

  3. […] را جایگزین رنگ های مصنوعی نماید. همچنین از نماد های مثل دیوار سبز، روف گاردن و دیگر موارد نیز در طراحی استفاده می […]

  4. […] دیوار سبز یا  green wall در تراس گاردن، یک روش ساده و جذاب برای […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *