ترموود ThermoWood یا چوب حرارت دیده یکی از روش های اصلاحی چوب می باشد که امروزه به وفور مورد استفاده قرار میگیرد. این مواد به دلیل طبیعی بودن و همچنین بر طرف شدن مشکلات آن ها از مزایای بالا و کاربرد های زیادی برخوردار هستند.

ترموود یا عملیات حرارتی تیمار چوب به چوب هایی گفته می شود که در دمای بیش از 200 درجه سانتیگراد تولید می شوند. در طی عملیات حرارتی، تغییرات شیمیایی و ساختاری در چوب اتفاق می افتد که برخی از خصوصیات اساسی آن را تغییر داده و بهبود می بخشد. محصول بدست آمده یک الوار بادوام و پایدارتر بوده و به عنوان یک روکش ایده آل برای استفاده در مناطق در معرض عوامل محیطی مانند دیوارهای خارجی هستند، مناسب است.

در حالت کلی این چوب ها را می تواند در دسته چوب های فرآوری شده قرار داده و با انجام فرآیند فرآوری معایب چوب های معمولی در آن ها کاهش یافته است. از این رو در این مقاله سعی شده است به صورت جامع این چوب های را مورد بررسی قرار داده و مزایا و معایب آن ها را به صورت کلی مقایسه نماییم.

نمایی از سالن مدلسای شده با ترموود توسط شرکت چوب و چکش کاور

ترموود چیست

ترموود یا چوب با حرارت اصلاح شده چوبی است که در اثر فرآیند تجزیه در اثر حرارت کنترل شده، در غیاب اکسیژن و ایجاد برخی تغییرات شیمیایی در ساختارهای شیمیایی اجزای دیواره سلولی شامل لیگنین، سلولز و همو سلولز در چوب ایجاد شود. به دلیل استفاده از میزان اکسیژن کم از سوختن چوب در دمای بالا جلوگیری می شود. چندین فناوری مختلف با استفاده از محیط های مختلف از جمله گاز نیتروژن ، بخار و روغن داغ برای فرآیند ایجاد ترموچوب استفاده می شود.

فرآیند ترموود بر اساس استاندارد اروپاEN 350-2 ، انجام می شود که در پی آن مقاومت بیولوژیکی در برابر برخی (نه همه) میکروارگانیسم ها و حشرات بهبود داده  و آن ها مناسب برای محیط های دارای رطوبت نماید. البته مقاومت خمشی چوب با انجام این فرآیند تا 30 درصد کاهش می یابد. با این حال ، به دلیل تجزیه ترکیبات آلی فرار (VOC) ، ممکن است خواص ضد میکروبی چوب نیز کاهش یابد. جمع شدن و تورم تا 50-90٪ نسبت به چوب معمولی کاهش یافته و رنگ چوب نیز کمی تیره می شود.

زیباسازی بالکن با استفاده از ترموود

چوب فرآوری شده

در حالت کلی انجام هرگونه فرآیند بر روی چوب به منظور افزایش دوام و کارایی چوب را فرآوری چوب می نامند. یکی از راه های شناسایی بهتر ترمووود ها، شناسایی انواع چوب فرآوری شده می باشد. در حالت کلی چوب ها را می تواند به سه صورت فرآوری نمود. در حالت اول بر اساس روش فیزیکی می باشد. در روش فرآوری فیزیکی با استفاده از موم و مواردی از این دست، حفرات موجود در چوب را پوشانده و قسمت هایی که ممکن است زود تر از بین روند را از درون چوب خالی می کنند. استفاده از رنگ گیاهی نیز یکی از روش های فیزیکی فرآوری چوب می باشد.

روش دوم به صورت حرارتی می باشد. در این حالت با استفاده از حرارت در غیاب اکسیژن چوب را اصلاح می نمایند. با این کار دوام چوب بالاتر رفته و کاربرد های آن بیشتر می شود. در این روش باید بر روی موارد زیادی مانند دما، رطوبت و میزان اکسیژن موجود در محیط نظارت داشته و بر اساس کنترل این موارد می توان یک چوب ایده آل ایجاد نمود.

در حالت دیگر استفاده از یک لایه پوششی می تاوند مقاومت مورد نیاز چوب را برای آن فراهم نموده و به نوعی چوب را فرآوری نماید. این روش که به اصلاح پوششی معروف است معمولا با استفاده از PVC یا دیگر پلیمرها انجام می شود.

متریال ساخت ترموود

به عنوان یک اصل، فرآیند عملیات حرارتی را می توان روی همه گونه های چوب انجام داد. اما به طور کلی برای تولید ترمووود معمولا از جنس چوب زبان گنجشک(ASH)  و چوب گونه کاج (PINE) استفاده می شود. ترموود را به عنوان محصولی از کشور فنلاند می شناسند، اما قابل ذکر است این محصول در کانادا و آلمان نیز به طور گسترده تولید میشود. امروزه در ایران هم مانند دیگر کشور ها از ترموود وارداتی و هم از تروچوب های فرآوری شده در ایران استفاده می شود.

طراحی نمای ساختمان با استفاده از ترموود

شرکت چوب و چکش در این راستا بر اساس نیاز کارفرمایان توانایی اجرای پروژه های ترموود با استفاده از چوب های فرآوری شده در ایران و یا چوب های وارداتی را دارد. از این کارفرمایان بدون نگرانی از نوع چوب و یا فرآیند آن می توانند با تنوع بالا از ترموود مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

مزایا ترموود

امروزه با توجه به پیشرفت جامعه و تکنولوژی، برای ایجاد فضایی مطلوب و روح افزا در محیط زندگی افراد علاقه بیشتری به استفاده از عناصری که از طبیعت گرفته شده و زیبایی بصری و احساس سرزندگی القا می کنند، وجود دارد. نمونه های از آن را می تواند در استفاده از روف گاردن، دیوار سبز و مواردی از این دست بیان نمود. همچنین استفاده از ترموود در معماری ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از این عناصر که با پیشرفت صنعت ساختمان در دنیا و گسترش ساخت و ساز های جدید امروزه بسیار مورد استقبال این صنعت قرار گرفته ترموود است. که در ایران معمولا به نام چوب ترمو می شناسند.چوب ترمو امروزه یکی از پرکاربردترین عناصر در صنعت ساختمان می باشد. انرژی عنصر چوب ، انرژی توسعه نامحدود ، فراوانی، بینایی، ثبات و بقا می باشد. از مهم ترین ویژگی های ترمود ها می توان به افزایش کیفیت بصری، عمر مفید بالا و انرژی فنگ شویی چوب اشاره نمود که آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

ترموود مورد استفاده در ابنما ها

کیفیت بصری

رنگ ترموود تحت تأثیر دما و زمان عملیات ترمو است. هرچه دما بیشتر باشد ، ظاهر آن تیره تر می شود. بنابراین می توان با تغییر میزان دما علاوه بر تغییر خصوصیات مکانیکی چوب بر روی خصوصیات ظاهری آن نیز تاثیر گذاشت. و با توجه به این روش طی مختلفی از رنگ های گوناگون بر روی چوب ایجاد نموده که دارای زیبایی منحصر به فرد و چشمگیری می باشند.

30 سال عمر مفید ترموود

ترمود بدون روکش می تواند 30 سال عمر مفید را فراهم کند. این محاسبه براساس تعدادی شرایط از جمله کیفیت کار در زمان نصب و قرار گرفتن در معرض آب و هوا از جمله مکان ، ارتفاع و طراحی انجام می شود. در صورت ایجاد پوشش بر روی آن، ترموود می تواند 60 سال عمر مطلوب داشته باشد، به شرطی که پوشش مطابق با توصیه های سازنده در طول عمر محصول حفظ شود.

طراحی متفاوت نمای ساختمان با استفاده از ترموود

انرژی چوب و فنگ شویی 

استفاده ی درست و صحیح از عنصر ترموود در فنگ شویی می تواند ثروت و فراوانی را ایجاد کند. بنابراین اگر می خواهید انرژی مثبت در شما به وجود آید، حتما از انرژی عنصر چوب غافل نشوید. عنصر چوب به شما انرژی و حس قدرت می دهد. شما را به جنب و جوش وا می دارد. عنصر چوب گیرنده و دفع کننده ی امواج منفی می باشد.

چوب همچنین بیان ‌گر جنبه‌هایی همچون تولد، توان، انعطاف‌پذیری، و ادراك است. حتما باید تعادل و هماهنگی درستی در استفاده از چوب در فضا وجود داشته باشد. چرا كه استفاده بیش از اندازه از آن در فضا حسی از خودسری، انعطاف‌ناپذیری، و عدم تعادل را به وجود می‌آورد . كمبود چوب در خانه نبود خلاقیت، دلسردی، و افسردگی را به وجود می‌آورد.

دیگر مزایای چوب ترمو

 • وزن کم و سبکی نسبت به متریال های مشابه و همتراز
 • حفظ رطوبت محیط
 • ایجاد تعادل در مقابل تغییرات ناگهانی دما
 • نصب آسان و سریع
 • مقاومت بالا در مقابل آتش، آب، طوفان و برودت نسب به چوب های دیگر
 • تجزیه پذیر بودن و عدم آسیب رساندن به محیط زیست در زمان تخریب
 • طراحی اکولوژیکی
 • انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر نسبت به فشارهای بیرونی نظیر زلزله
 • عایق بی نظیر صدا به دلیل نگهداری هوا در منافذ خود
 • دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
 • مقاوم در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد
 • مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپ

ترموود مورد استفاده در استخر ها

معایب ترموود

این چوب ها علی رقم مزایای بیشماری که دارند دارای معایبی نیز میباشند. این معایب شامل قیمت بالا، نابودی محیط زیست و شکل پذیری می باشد که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

قیمت نسبتا زیاد

بزرگترین ایرادی که می توان به ترمو وود گرفت، گران بودن آن نسبت به سایر متریال ها می باشد. البته دلیل گران بودن آن استفاده از انرژی زیاد برای اصلاح چوب با حرارت است. این مشکل می تواند با استفاده از تکنولوژی های جدید که توانایی کاهش مصرف انرژی برای تولید حرارت را دارند تا حد زیادی کاهش یابد.

چوب حرارتی مورد استفاده در سر درب خانه

نابودی محیط زیست و جنگل ها

قطعا برای تولید چوب ترمو باید ابتدا جنگل ها و درختان تخریب شوند. این امر می تواند در مصرف زیاد منجر به آسیب های جبران ناپذیری شود. از این رو باید در زمینه تولید ترموود موارد مدیریت منابع و جایگزینی درختان را نیز مد نظر قرار داد.

عدم امکان ساخت منحنی با ترموود

با چوب ترمو نمی توان اجسام منحنی شکل ایجاد کرد و قطعا خیلی از پروژه ها را با این محصول نمی توان تکمیل کرد. ساختمان های گرد، استادیوم ها و سازی های دوار به سختی با ترموود قابل پیاده سازی می باشد.

 

کاربرد ترموود

استفاده از ترموود روحی گرم به ساختمان ها می بخشد، و در ترکیب با نماهای سنگ و سرد ساختمان زیبایی و گرما را به تعادل می رساند.

ترموود استفاده شده در بالکن توسط گروه تخصصی چوب و چکش

ترموود در نمای بیرونی ساختمان، فضای داخلی (دکوراسیون داخلی)، کفپوش و محوطه سازی قابل استفاده است.

مواردی که میتوان از ترموود استفاده کرد عبارتند از:

رنگ گیاهی

همانطور که گفته شد یکی از روش های ایجاد چوب فرآوری شده استفاده از رنگ گیاهی میباشد. این رنگ ها برای استفاده بر روی چوب بوده و با نفوذ به درون چوب باعث ایجاد رنگ های پایدار در چوب می شود. با این روش دوام چوب افزای می یابد. همچنین از سوی دیگر به دلیل تنوع رنگی بالا در رنگ های گیاهی می توان جلوه های بصری بسیار زیبا در ترموود ها ایجاد نموده و جلوه ای چشمگیری به آن ها ببخشید.

به منظور آشنایی با انواع رنگ های گیاهی، مزایا و معایب آن ها می توانید به مقاله رنگ گیاهی مراجعه نموده و آن را مطالعه نمایید.

زیرسازی ترموود

یکی از مهم ترین موارد مهم در زمینه استفاده از ترموود رعایت موارد زیر سازی آن می باشد. زیرسازی ترموود می تاوند بر اساس دور روش زیر سازی فلزی و بتنی صورت پذیرد. هر کدام از این روش های دارای مزایا و معایبی می باشد که در بخش زیر سازی ترمووود به صورت کامل به آن پرداخته شده است. در حالت کلی می توان این روش را با استفاده از یک سازه که فلزی یا بتنی بوده آغاز کرده و پس از آن با استفاده از چوب های جانبی زیر سازی را انجام دهید.

زیرسازی ترمو وود یکی از روش های افزایش عمر مفید آن ها بوده و از چوب ها در مقابل خطراتی انبساطی و انقباضی جلوگیری می نماید. همچنین مراحل انجام این روش باید توسط افراد متخصص و دارای تجربه کافی صورت گرفته تا از بروز حوادث در آینده و یا تخریب ترموود ها جلوگیری شود.

ترمو وود مورد استفاده در منزل (کاور)

کلام آخر

استفاده از ترموود به عنوان یک متریال طبیعی علاوه بر کاهش خطرات زیست محیطی که دیگر موارد مانند وود پلاست ها می توانند ایجاد کنند، باعث ایجاد زیبایی چشم نواز و طبیعی در پیرامون ما می شود. از این رو با استفاده از روش های فرآوری چوب مخصوصا فرآوری دمایی چوب که منجر به تولید انواع ترمو وود ها می شود می توان این زیبایی را همراه با دوام و کیفیت بالا تر نسبت به دیگر چوب ها فراهم نمود.

شرکت چوب و چکش یکی از شرکت های فعال در زمینه اجرای انواع طرح های ترموود بوده و به عنوان یکی از تامین کننده های ترموود قزوین و تهران فعالیت می نماید. به منظور دریافت مشاوره و یا اجرای نمای چوبی، کفپوش و دیگر موارد با استفاده از چوب ترمو می توانید با متخصصین این شرکت تماس گرفته و از راهنمایی های لازم برخوردار شوید.

19 پاسخ

تعقیب

 1. […] از مهم ترین مراحل در زمینه داشتن یک ساختمان زیبا توسط ترموود می باشد. در اکثر موارد نحوه اجرای ترموود باید توسط […]

 2. […] چندین مقاله در زمینه اهمیت و کاربرد های ترموود در سایت منتشر شده است. اما در حالت کلی فرق ترموود با چوب […]

 3. […] ترموود یکی از تاثیرگذار ترین انواع چوب در معماری سبز می باشد. با وجود سابقه کم این نوع از چوب محبوبیت زیادی در میان طراحان و مجریان در زمینه ساختمان سازی و موارد مشابه پیدا کرده است. این نوع از چوب در ابتدا از کشور فنلاند نشات گرفته و فرآیند تولید آن در ابتدا در مناطق اسکاندیناوی به وفور مورد استفاده قرار گرفته است. فرآیند تولید ترموود را می توان یکی از روش های فرآوری چوب همراه با دما در نظر گرفته و بر این اساس می توان مراحل مختلف آن را بررسی نمود. از این رو در این مقاله سعی شده است به صورت کامل فرآیند تولید چوب ترمو و دلیل انجام این فرآیند را بررسی نماییم. […]

 4. […] ترموود در دکوراسیون داخلی را می توان بر اساس ویژگی های ترموود تقسیم بندی نمود. در بعضی موارد به دلیل مقاومت و دوام […]

 5. […] در معماری نوین و امروزی می باشد. به دلیل مزایای بیشمار ترموود این عنصر را می توان در بخش های مختلفی از معماری بکار […]

 6. […] ممکن طراحی کرد. یکی از پرطرفدارترین نوع آن، طرح چوبی ترموود آن بوده که به علت اجرا در مدل‌های متنوع یا انتخاب رنگ […]

 7. […] شرکت جهانی Perkins and Will در حال آزمایش ساختن بلند با چوب ترموود است. درختان کربن را جذب می کنند و اگر دوباره کاشته شوند […]

 8. […] گفته شد با در نظر گرفتن حالت های خاصی از کازو و پرگولا، ترموود را نیز می توان به نوعی سایه بان در نظر گرفت. در حالت های […]

 9. […] معمولا کفپوش ها به صورت تایل بتنی، چوب فرآوری شده یا ترموود همراه با رنگ گیاهی، سنگ و … می باشد. ویژگی دیگری که […]

 10. […] به عنوان مبلمان می باشد استفاده از چهار چوب های ترموود می باشد.  که علاوه بر دوام و مناسب بودن برای آن محیط از […]

 11. […] استفاده نمود. یکی از مهم ترین این موارد استفاده بر روی ترموود ها می […]

 12. […] بسیار تاثیرگذارند. به عنوان مثال، متریال چوب مانند ترموود برای طراحی مبلمان، کف و سقف تراس و بالکن گزینه مناسبی […]

 13. […] چوبی به دلیل تغییر شکل کم (مخصوصا در صورت استفاده از ترموود) گزینه ای مناسب برای نمای ساختمان می […]

 14. […] ترموود یکی از مهم ترین موارد در زمینه داشتن یک ترموود زیبا و با دوام می باشد. استفاده از زیرسازی مناسب می […]

 15. […] برای اجرای کفپوش جهت پیاده روی به صورت سنگ فرش و یا ترموود می […]

 16. […] مقرون به صرفه است که می تواند با انواع مواد مانند فلز ، ترموود و حتی وینیل ساخته شود. شما می توانید با توجه به سلیقه ، […]

 17. […] برجسته برای نمای ساختمان است. روکش ها و ملافه های ترموود با دوام و پایداری بعدی در هر آب و هوایی مقاوم هستند. […]

 18. […] برجسته برای نمای ساختمان است. روکش ها و ملافه های ترموود با دوام و پایداری بعدی در هر آب و هوایی مقاوم هستند. […]

 19. […] کف سازی روف گاردن می توان از ترموود یا وودپلاست، شن و قلوه سنگ تزئینی و چمن مصنوعی استفاده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.