ترموود ThermoWood  با عملیات حرارتی تیمار چوب تا دمای بیش از 200 درجه سانتیگراد تولید می شود. در طی عملیات حرارتی ، تغییرات شیمیایی و ساختاری در چوب اتفاق می افتد که برخی از خصوصیات اساسی آن را تغییر داده و بهبود می بخشد. محصول بدست آمده یک الوار بادوام و پایدارتر است و یک ماده روکش ایده آل برای استفاده در مناطق در معرض عوامل محیطی مانند دیوارهای خارجی است.

ترمو وود مورد استفاده در منزل (کاور)

کیفیت بصری

رنگ ترموود تحت تأثیر دما و زمان عملیات ترمو است. هرچه دما بیشتر باشد ، ظاهر آن تیره تر می شود. بنابر این می توان با تغییر میزان دما علاوه بر تغییر خصوصیات مکانیکی چوب بر روی خصوصیات ظاهری آن نیز تاثیر گذاشت.

30 سال عمر مفید ترموود

ترمود بدون روکش می تواند 30 سال عمر مفید را فراهم کند. این محاسبه براساس تعدادی شرایط از جمله کیفیت کار در زمان نصب و قرار گرفتن در معرض آب و هوا از جمله مکان ، ارتفاع و طراحی انجام می شود. در صورت پوشش ، در طول عمر محصول ، ترموود می تواند 60 سال عمر مطلوبی خواهد داشت ، به شرطی که پوشش مطابق با توصیه های سازنده پوشش در طول عمر محصول حفظ شود .

ترموود استفاده شده در بالکن توسط گروه تخصصی چوب و چکش

چوب های اصلی در ساخت ترموود

به عنوان یک اصل ، فرآیند عملیات حرارتی را می توان روی همه گونه های چوب انجام داد. اما به طور کلی برای تولید ترمووود معمولا از جنس چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (PINE) استفاده می شود.

ترموود را به عنوان محصولی از کشور فنلاند می شناسند، اما قابل ذکر است این محصول در کانادا و آلمان نیز به طور گسترده تولید میشود.

ترموود مورد استفاده در ابنما ها

تعریف ترموود

ترموود یا چوب با حرارت اصلاح شده چوبی است که در اثر فرآیند تجزیه در اثر حرارت کنترل چوب (180 درجه سانتیگراد) در غیاب اکسیژن و ایجاد برخی تغییرات شیمیایی در ساختارهای شیمیایی اجزای دیواره سلولی (لیگنین ، سلولز و همی سلولز) در چوب اصلاح شده است. به منظور افزایش دوام آن، میزان اکسیژن کم از سوختن چوب در این دمای بالا جلوگیری می کند. چندین فناوری مختلف با استفاده از محیط های مختلف از جمله گاز نیتروژن ، بخار و روغن داغ معرفی شده اند.

ترموود مورد استفاده در استخر ها

مشخصات چوب اصلاح شده با حرارت

مزیت اصلی این است که از چوب نرم می توان برای برنامه هایی که نیاز به دوام بالا دارند استفاده کرد ، که ممکن است به عنوان سازگار با محیط زیست باشد. با توجه به استاندارد اروپا EN 350-2 ، کلاس دوام و ماندگاری را می توان از گونه های چوب نرم غیر با دوام بدست آورد.

عیب اصلی این است که در اثر دمای بالا قدرت کاهش می یابد. به طور کلی مقاومت خمشی تا 30٪ با کاهش بیشتر در دماهای بالاتر کاهش می یابد. مقاومت بیولوژیکی در برابر برخی (نه همه) میکروارگانیسم ها و حشرات بهبود یافته است. با این حال ، به دلیل تجزیه ترکیبات آلی فرار (VOC) ، ممکن است خواص ضد میکروبی چوب نیز کاهش یابد. جمع شدن و تورم تا 50-90٪ کاهش می یابد. چوب تصفیه شده تا حدودی رنگ تیره دارد.

مزایای ترموود

امروزه با توجه به پیشرفت جامعه و تکنولوژی، برای ایجاد فضایی مطلوب و روح افزا در محیط زندگی افراد علاقه بیشتری به استفاده از عناصری که از طبیعت گرفته شده و زیبایی بصری و احساس سرزندگی القا می کنند دارند.

یکی از این عناصر که با پیشرفت صنعت ساختمان در دنیا و گسترش ساخت و سازهای جدید امروزه بسیار مورد استقبال این صنعت قرار گرفته ترموود است. که در ایران معمولا به نام چوب ترمو می شناسند.

چوب ترمو امروزه یکی از پرکاربردترین عناصر در صنعت ساختمان می باشد. انرژی عنصر چوب ، انرژی توسعه نامحدود ، فراوانی  ، بینایی  ،ثبات و بقا می باشد.

چوب حرارتی مورد استفاده در سر درب خانه

انرژی چوب و فنگ شویی :

استفاده ی درست و صحیح از عنصر ترموود در فنگ شویی می تواند ثروت و فراوانی را ایجاد کند . بنابراین اگر می خواهید انرژی مثبت در شما به وجود آید ، حتما از انرژی عنصر چوب غافل نشوید .عنصر چوب به شما انرژی و حس قدرت می دهد . شما را به جنب و جوش وا می دارد. عنصر چوب گیرنده و دفع کننده ی امواج منفی می باشد.

چوب هم‌چنین بیان‌گر جنبه‌هایی هم‌چون تولد، توان، انعطاف‌پذیری، و ادراك است. حتما باید تعادل و هماهنگی درستی در استفاده از چوب در فضا وجود داشته باشد  . چرا كه استفاده بیش از اندازه از آن در فضا حسی از خودسری، انعطاف‌ناپذیری، و عدم تعادل را به وجود می‌آورد . كمبود چوب در خانه نبود خلاقیت، دلسردی، و افسردگی را به وجود می‌آورد.

زیباسازی بالکن با استفاده از ترموود

گروه تخصصی چوب و چکش و تیم طراحی و اجرایی آن، محیط داخلی و نمای ساختمان، روف گاردن، تراس گاردن، محوطه سازی شما را به زیباترین شکل و با تناسبات زیبایی شناسی با ترموود طراحی و اجرا میکند.

در حالت کلی مزایای ترمووود را به صورت زیر می توان خلاصه کرد:

 • وزن کم و سبک نسبت به متریال های مشابه و همتراز
 • حفظ رطوبت محیط
 • ایجاد تعادل در مقابل تغییرات ناگهانی دما
 • نصب آسان و سریع
 • مقاومت بالا در مقابل آتش، آب، طوفان و برودت نسب به چوب های دیگر
 • تجزیه پذیر بودن و عدم آسیب رساندن به محیط زیست در زمان تخریب (طراحی اکولوژیکی)
 • انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر نسبت به فشارهای بیرونی (نظیر زلزله)
 • عایق بی نظیر صدا (به دلیل نگهداری هوا در منافذ خود)
 • دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
 • مقاوم در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد
 • مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک

طراحی داخلی منزل با استفاده از ترموود

کاربردهای ترموود

استفاده از ترموود روحی گرم به ساختمان ها می بخشد، و در ترکیب با نماهای سنگ و سرد ساختمان زیبایی و گرما را به تعادل می رساند.

ترموود در نمای بیرونی ساختمان، فضای داخلی (دکوراسیون داخلیکفپوش، فضای باز محوطه و ساخت انواع سازه های محوطه قابل استفاده است.

مواردی که میتوان از ترموود استفاده کرد عبارتند از:

 • کف و کفپوش (Decking)
 • دیوارپوش (Wall plugs)
 • دکوراسیون داخلی (Interior decoration)
 • پله و نرده (Stairs and rails)
 • فضای باز ویلا و پارک (Outdoor)
 • آلاچیق (Altar)
 • لوور (Louvre)
 • روف گاردن (roof garden)
 • پرگولا (Pergola)
 • قرنیز (Cornice)
 • استخر و سونا (Pool)
 • درب و پنجره
 • نیمکت و میزهای محوطه
 • و انواع مصنوعات چوبی و دکوری

طراحی متفاوت نمای ساختمان با استفاده از ترموود

معایب ترموود

معایب ترمووود به طور خلاصه به شرح زیر است:

قیمت نسبتا زیاد

بزرگترین ایرادی که می توان به ترمو وود گرفت، گران بودن آن نسبت به سایر متریال ها می باشد.

نابودی محیط زیست و جنگل ها

قطعا برای تولید چوب ترمو باید ابتدا جنگل ها و درختان تخریب شوند. این امر می تواند در مصرف زیاد منجر به آسیب های جبران ناپذیری شود.

عدم امکان ساخت منحنی

با چوب ترمو نمی توان اجسام منحنی شکل رسم کرد و قطعا خیلی از پروژه ها را با این محصول نمی توان تکمیل کرد. ساختمان های گرد، استادیوم ها و سازی های دوار به سختی با ترموود قابل پیاده سازی می باشد.

طراحی نمای ساختمان با استفاده از ترموود

4 پاسخ

تعقیب

 1. […] مقرون به صرفه است که می تواند با انواع مواد مانند فلز ، ترموود و حتی وینیل ساخته شود. شما می توانید با توجه به سلیقه ، […]

 2. […] برجسته برای نمای ساختمان است. روکش ها و ملافه های ترموود با دوام و پایداری بعدی در هر آب و هوایی مقاوم هستند. […]

 3. […] برجسته برای نمای ساختمان است. روکش ها و ملافه های ترموود با دوام و پایداری بعدی در هر آب و هوایی مقاوم هستند. […]

 4. […] کف سازی روف گاردن می توان از ترموود یا وودپلاست، شن و قلوه سنگ تزئینی و چمن مصنوعی استفاده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *