چمن مصنوعی

چمن مصنوعی یا چمن سنتزی یکی از لوازم مورد استفاده در جوامع امروزی به منظور ایجاد یک محیط شبیه به طبیعت می باشد. امروزه چمن سنتزی علاوه بر جنبه های زینتی از کاربرد های گوناگونی بر خوردار می باشند. همچنین این مواد دارای مزایای بسیار و خصوصیاتی که میتواند بر اساس کاربرد آن طراحی و تعیین شود می باشد. لذا در این مقاله سعی شده است با بررسی موارد مختلف در این زمینه به بررسی انواع چمن سنتزی متریال های سازنده آن، مزایا و کاربرد های این ماده پرداخته شود.

کاور چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی

چمن مصنوعی امروزه به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند. در اکثر موارد در جوامع شهری برای تزئین نمودن محل های مختلف از چمن سنتزی استفاده می شود. همچنین نوع دیگر این چمن ها به صورت ورزشی بوده که بر اساس خصوصیات مورد نیاز در ورزش طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال در نوع تزئینی ضخامت کمتر و تراکم آن ها بیشتر می شود که باعث ایجاد بافتی نرم درون چمن ها شده و برای محیط هایی که نیاز به تزئین دارد مورد استفاده قرار میگیرد. از سوی دیگر چمن سنتزی موجود برای ورزش باید از مقاومت بالا برخوردار بود نیاز به ضخامت بالا و تراکم کمتر دارند.

انواع کاربرد چمن سنتزی

مزایا چمن سنتزی

چمن سنتزی به دلیل مزایایی که دارند جزء جدایی ناپذیر از زندگی امروزی در بافت های شهری و خانگی شده است. از مهم ترین مزایای این چمن ها می توان به عدم نیاز به آب  و سیستم آبیاری اشاره نمود. لذا می توان در مناطق خشک و بدون آب نیز محیطی کاملا سبز و شبیه به طبیعت ایجاد نمود. همچنین در این مکان ها برای ایجاد محیط های ورزشی استفاده از چمن مصنوعی اجتناب ناپذیر است.

از سوی دیگر به دلیل عدم نیاز به آب و همچنین رشد نکردن این نوع از چمن ها نیاز به نگه داری خاص و تخصصی نداشته و به راحی و آسانی می توان از آن ها نگه داری نمود. همچنین درصورت آسیب دیدن بخشی از آن می توان هم قسمت را با چمن سنتزی مشابه جایگزین نمود. در زمان انبار داری نیز نگه داری از آن ها راحت بوده و به صورت رول شده نگه داری می شوند. همچنین استفاده از آن ها به عنوان دیوار پوش گیاهی و نمای سبز از دیگر مزیت های آن ها است.

چمن مصنوعی تزئینی

این چمن ها هزینه پایین تری نسبت به چمن طبیعی داشته و همچنین به دلیل نگه داری آسان هزینه عملیاتی آن نیز کم می باشد. همچنین نصب ساده و راحت آن ها این امکان را فراهم می کند تا با سرعت بالا و در کوتاه ترین زمان از آن ها بهره برداری نمود.

جابجایی چمن سنتزی به آسانی قابل انجام بود و به سهولت می توان آن ها را از یک مکان جدا نموده و در مکان دیگر مورد استفاده قرارداد. همچنین به دلیل وزن سبکی که دارند برای حمل و نقل آن ها نیاز به لوازم و تجهیزات خاصی نمی باشد.

چمن مصنوعی ورزشی

پارامتر های مهم انتخاب چمن سنتزی

اولین و مهم ترین پارامتر در انتخاب نوع چمن سنتزی، کاربرد آن می باشد. همانطور که گفته شد انواع چمن مصنوعی می تواند به صورت تزئینی و یا ورزشی باشد که بر روی نوع چمن تاثیر گذار است. متراژ محیط مورد استفاده در انتخاب چمن های مصنوعی تاثیر گذار است. نوع الیاف ارتفاع و تراکم آن از دیگر موارد مهم در این زمینه می باشد.

فضای کم و انتقال آسان چمن سنتزی

خصوصیات چمن مصنوعی

از مهم ترین خصوصیات مورد نظر در چمن سنتزی به طول عمر آن ها می توان اشاره کرد. این چمن ها طول عمر بسیار بالایی دارند که البته میزان طول عمر آن ها به آب هوایی که قرار ات در آن نگه داری شوند، میزان تردد بر روی آن، کیفیت و نوع الیاف چمن سنتزی می باشد. همچنین ارتفاع این چمن ها می تواند بین 10 تا 50 میلی متر بسته به کاربرد آن ها باشد. در نهایت می توان گفت قیمت چمن مصنوعی با وزن چمن مصنوعی رابطه مستیم دارد زیرا جنس و طول الیاف و تراکم آن هر چه بیشتر باشد وزن این مواد بالا تر رفته و قیمت بیشتری دارند.

لایه های مختلف چمن مصنوعی

جنس مواد سازنده

با توجه به این که باید قیمت این مواد پایین باشد و از دوام و لطافت نیز برخوردار باشد از انواع پلیمر های برای ساخت چمن های مصنوعی استفاده می شود. این پلیمر ها شامل پلی پروپیلن، پلی آمید و پلی اتیلن و در موارد خاص پی وی سی می باشد که بر اساس نوع کاربرد، دوام و کیفیت مورد نیاز و مهم تر از همه هزینه ای که برای چمن سنتزی در نظر گرفته شده است مورد استفاده قرار میگیرند.

درون چمن سنتزی

کاربرد

از چمن های مصنوعی برای کاربرد های مختلفی مانند کاربرد زینتی بر روی روف گاردن، کنار استخر ها و یا محوطه سازی می توان استفاده کرد. همچنین درون مهد کودک ها که نیاز به ایجاد محیطی نرم برای کودکان می باشد از چمن مصنوعی استفاده ی شود. از دیگر کاربرد های چمن های مصنوعی استفاده به عنوان چمن ورزشی بوده که در استادیوم های کوچک معمولا از آنها استفاده می شود. در نهایت نیز می توان گفت در هر مکانی که بتوان از چمن طبیعی استفاده نمود می توان ازچمن های مصنوعی نیز در آن جا استفاده نمود.

نحوه نصب چمن مصنوعی

7 پاسخ

تعقیب

  1. […] ساده ترین موارد می باشد. در این حالت سطح پشت بام با چمن مصنوعی و یا چمن طبیعی پوشانده شده و فقط در آن مسیر هایی برای […]

  2. […] اتلاق می شود که سطح آن را به صورت کامل با چمن طبیعی یا چمن مصنوعی بپوشانیم. در این حالت سطح وسیع چمن کاری شده داریم که […]

  3. […] روف گاردن دارد. این لاه می تواند به صورت چمن طبیعی و چمن مصنوعی بکار […]

  4. […] بعضی موارد به جای استفاده از چمن طبیعی از چمن مصنوعی در روف گاردن استفاده می شود که با این کار علی رقم این که […]

  5. […] از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین چمن طبیعی بر خلاف چمن مصنوعی از ویژگی طبیعی بودن برخوردار است که باعث می شود حس […]

  6. […] ها قیمت بر اساس متراژ زیرسازی و استفاده چمن طبیعی یا چمن مصنوعی تعیین شده و می تاون به منظور کاهش هزینه ها از کفپوش […]

  7. […] داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که فقط با چمن طبیعی و چمن مصنوعی فرش شود می توان یک روف گاردن گسترده ولی در مقیاس کوچک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.