طراحی روف گاردن یکی از مهم ترین موارد در داشتن یک روف گاردن جذاب و کاربردی می باشد. این طراحی شامل اصولی می باشد که با رعایت آن ها می توان یک روفگاردنی زیبا و چشمگیر داشت. در این مقاله ابتدا نکات مهم طراحی روفگاردن و سپس روش اجرای طراحی روف گاردن را مورد بررسی قرار می دهیم.

کاور نحوه طراحی روف گاردن

نکات مهم طراحی روفگاردن

از مهم ترین نکات طراحی روفگاردن ابتدا بررسی نوع روف گاردن بر اساس میزان تحمل بار سازه ساختمانی است. در مرحله بعد جهت طراحی روف گاردن باید میزان نور دریافتی باغ بام از طریق خورشید را مورد بررسی قرار داد. این میزان باید 6 الی 8 ساعت باشد. در ساختمان های بلند معمولا باد های شدیدی در جریان است لذا باید در طراحی به مهار نمودن باد ها نیز توجه کرد و همچنین میزان قرار گیری روف گاردن در مسیر باد را در طراحی روفگاردن لحاظ نمود.

ترسیم یک نقشه و جانمایی اولیه به ما در طراحی باغ بام کمک می نماید. در این روش می توان آن طرح دستی را به کارفرما ارائه داده تا از نظرات آنها در طراحی روف گاردن استفاده نمود. انتخاب گیاهان، رنگ بندی و نور پردازی نیز باید در هنگام طراحی لحاظ شود تا جلوه های بصری پیش از اجرا مورد بررسی قرار گیرد.

از دیگر موارد مهم تعبیه محل لوله ها و سیم های برق درون لایه های روف گاردن می باشد که این مورد باید در زمان طراحی لحاظ شود. از مبلمان سبک در طراحی روف گاردن استفاده شود که با این روش می توان میزان وزن کل روف گاردن و همچنین تمرکز بار در یک نقطه را کاهش داد.

در نهایت می توان از دکوراسیون های چند منظوره، جهت کاهش تجهیزات، وزن ان ها و صرفه جویی در فضای اشغالی آن ها استفاده نمود.

نحوه طراحی روف گاردن از نمای بالا

لایه های مهم باغ بام جهت طراحی روف گاردن

شناخت لایه های بستر روف گاردن به منظور طراحی روف گردن از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

سطح پشت بام

سطح پشت بام مانند سقف بام های دیگر می باشد و بدون توجه به نوع آن می توان عملیات بعدی را بر روی آن ها انجام داد.

لایه ضد اب

این لایه به منظور حفاظت از لایه پشت بام از آب و رطوبت ناشی از آب یاری، اب باران و برف می باشد. این لایه کاملا عایق ضد آب بوده و اجازه عبور قطره ای از آب را نمی دهد. در صورت عبور آب از این لایه ممکن است خسارات جبران ناپذیری به سقف خانه وارد شود. این لایه باید به دقت بالا انتخاب و نصب شود زیرا پس از اتمام کار دسترسی به این لایه بسیار دشوار و مستلزم هزینه های اضافی می شود.

نحوه طراحی روف گاردن مدل سه بعدی

لایه محافظ

این لایه به منظور بهبود مقاوت روف گاردن در برابر بخارات، نوسانات دمایی و حتی استحکامات مکانیکی می باشد. معمولا این لایه می تواندبه صورت پلی استر یا پلی بورتان بوده که پلی یورتان از کیفیت بالاتری برای این کار برخوردار است.

لایه زهکشی

به منظور جمع آوری آب های ابیاری و همچنین آب برف باران از این لایه استفاده می شود. هممچنین این لایه می تواند باعث صرفه جویی در مصرف آب با ذخیره آب های هدایت شده، شود.

لایه ژئوتکستایل

به منظور جدا نمودن لایه زهکشی از لایه خاک از این لایه استفاده می شود. در واقع این لایه مانند یک جدا کننده عمل نموده و جلوی عبور موارد را می گیرد. البته نکه مهم در مورد این لایه این سات که در مقابل عبور آب مفاوم نبوده به همین دلیل آب به ارامی از آن عبور نموده و وارد لایه زهکشی می شود. گفتن این نکته خالی از لطف نیست که این لایه آب را به ارامی عبور داده و فرصت کافی جهت استفاده گیاهان از آب را به آن ها می دهد.

خاک

پوشش گیاهی

یکی از مهم ترین لایه ها بوده و تاثیر بسزایی بر روی طراحی روف گاردن دارد.

نحوه طراحی روف گاردن به صورت دو بعدی

مراحل اجرای طراحی روف گاردن

شیب بندی

هدایت آب به سمت زهکش ها را بر اساس شیب بندی زمین انجام می دهند. خروج آب اضافی باران و برف نیز از همین مسیر انجام می شود. مصالح مورد استفاده در این زمینه شامل آجر معمولی، آجر سفالی، بلوک سیمانی، بلوک سفالی و پوکه های معدنی است.

عایق بندی

از مهم ترین موارد طراحی روف گاردن می باشد. زیر ساخت اصلی یک روف گاردن همین مرحله می باشد که در یک یا چند لایه استفاده شده و مصالح آن شامل ژنوممبران ها، ایزوگام، ژئو تکستایل، ژئو کامپوزیت ها می باشد.

اجرا تاسیسات

از شبکه آهنی به منظور عبور لوله ها از بین آن ها استفاد می شود. این شبکه معمولا 15 سانتی متر بالاتر از سطح بام قرار گرفته تا لوله ها به راحتی در آن تعبیه شود. همچنین لوله هایی جهت عبور کابل های برقی، برای استخر، باربیکیو و … نیز استفاده می شود. همچنین در بعضی موارد جهت عبور لوله های گاز نیز از این سیستم استفاده می شود.

پیاده سازی گیاهان

مرحله نهایی کار می باشد که در این حالت باید انتخاب مناسبی صورت پذیرد نمونه هایی از فیلتر های لازم جهت انتخب گیاهان در زیر آمده است.

  • استاده از گیاهان بومی منطقه
  • گیاهان مقاوم در برابر سرما و باد
  • گیاهانی که توانای رشد در عمق کم را دارند.
  • گیاهان مقاوم به آب و هوای خشک

نحوه طراحی روف گاردن مدل سه بعدی از بغل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *