قوطی کشی

قوطی کشی از واژه قوطی که به معنی پروفیل های بسته می باشد، ساخته شده است. در این حالت با استفاده از پروفیل های بسته، آن قسمت که نیاز به استحکام و یا ساختاری برای نگه داری میباشد را تشکیل می دهد. قوطی کشی یا آهن کشی انواع روش های مختلف داشته و دارای مزایای بیمشاری می باشد که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

روش انجام قوطی کشی کاور

قوطی کشی چیست

در حالت کلی قوطی کشی را فرآیند زیرسازی با استفاده از پروفیل های بسته به منظور جلوگیری در زمینه تخریب و یا ساختاری جهت نگه داری انواع سازه ها در هنگام ساخت یا بازسازی ساختمان می باشد. در این حالت به دلیل استفاده از پروفیل های بسته توخالی علاوه بر وزن پایین استحکام بالایی دارند. زیرا این پروفیل های فشار را بر روی ضلع های مختلف تقسیم نموده و باعث نگه داری خود در جای مناسب بدون ایجاد خمش و کرنش می شوند. البته در بعضی موارد نیز از پروفیل های باز برای این کار استفاده می شود که بهتر است در آن حالت از واژه آهن کشی استفاده شود.

قوطی کشی ب استفاده از میلگرد

کاربرد آهن کشی

با توجه به استحکامی که فرآیند قوطی کشی ایجاد می نماید از آن ها در جاهایی که نیاز است نسبت به زلزله مقاوم شود و یا ساختار های نگه داری استفاده می شود. از مهم ترین قسمت های مورد استفاده می توان به زیرسازی ترموود اشاره نمود. یکی از روش های زیرسازی ترموود با استفاده از فلز توسط روش آهن کشی انجام می شود. دلیل این کار وزن چوب های فرآوری شده یا همان ترموود ها می باشد. به منظور آشنایی بیشتر با این روش می توانید به بخش زیرسازی ترموود مراجعه نمایید.

قوطی کشی ساده

از دیگر کاربرد های قوطی کشی می توان به ساخت انواع چهارچوب درب و پنجره، نرده ها، راه پله ها، تیرچه و ستون، اسکلت فلزی سازه ها، آرماتور بندی در اسکلت بتنی، جان پناه و در خودرو سازی اشاره نمود. همچنین از پروفیل هایی که با نورد سرد ایجاد می شود (پروفیل های HSS) در انواع استادیوم ها، پاساژ ها و مراکزی که رفت و آمد زیاد دارند و همچنین روف گاردن های معروف در جهان استفاده نمود.  

از دیگر کاربرد های آهن کشی استفاده در سقف ها مخصوصا سقف های شیروانی می باشد.در این حالت سقف هایی با شیب 20 الی 55 درجه را می توان استفاده نموده و معمولا بین لایه بیرونی و آهن کشی توسط عایق حرارتی پر می شود تا بهینه سازی حرارتی و صوتی به درستی انجام شود. از دیگر موارد می توان در سازه کرکره ها، کاور استخر، روف گاردن ها، آلاچیق ها، آبنما، آسانسور، نمای ساختمان از آهن کشی استفاده نمود.

قوی کشی همراه لاستیک

انواع پروفیل

پروفیل های قوطی کشی را می توان بر اساس نوع مقطع آن ها دسته بندی نمود. در این روش آهن کشی می تواند به صورت مربعی، مستطیلی، لنگه دری و کلافی باشد. البته دسته بندی می تواند بر اساس نوع پروفیل های که به دو صورت باز و بسته می باشد نیز انجام شود که در این روش پروفیل ها به صورت تیرآهن، چهار پهلو، میلگرد، ناودانی، نبشی می باشد که در حالت های توخالی مانند نبشی علاوه بر استحکام بالا وزن کم آن ها باعث محبوبیت بیشتر این قوطی ها شده است. در نهایت می توان بر اساس نوع شکل پروفیل ها که می توان به صورت حروف انگلیسی T, Z, U باشد.

نحوه اتصال در قوطی کشی

نحوه انجام  قوطی کشی

فرآیند قوطی کشی یک روش تخصصی بوده و باید توسط افراد با تجربه انجام شود. پیش از انجام آهن کشی محاسبات لازم جهت نوع آهن و پروفیل، نحوه قرار گیری، چیدمان و … توسط طراح و مهندسین بررسی شده و سپس توسط افراد مجری در این زمینه اجرا می شود. در حالت کلی نحوه انجام آهن کشی شامل تعیین نوع مصالح ساختمانی، طراحی و تهیه نقشه، ریسمان کشی و سپس اجرا می باشد.

نجوه آماده سازی قوطی کشی

نحوه محاسبه قیمت قوطی کشی

قیمت قوطی کشی بر اساس نوع متریال بکار رفته جهت انجام این فرآیند، هزینه های طراحی و محاسباتی و اجرایی، نوع سازه ساختمانی و همچنین چیدمان مورد نیاز آهن کشی تعیین می شود. همانطور که پیشتر گفته شد قوطی کشی به منظور افزایش استحکام می باشد از این رو نیاز است که به صورت دقیق محاسبات آن انجام شده و اجرای آن توسط افراد مجرب و متخصص انجام پذیرد. شرکت تخصصی چوب و چکش یکی از شرکت های مطرح در زمینه قوطی کشی قزوین و تهران می باشد. ای این رو در صورت نیاز به مشاوره در زمینه نحوه استفاده، طراحی، اجرا می توانید با مشاورین این شرکت تماس گرفته و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

7 پاسخ

تعقیب

  1. […] زنگ عایق نمود. سپس اقدام به بالا آوردن ارتفاع نموده و شاسی کشی لازم همراه با تراز نمودن سطح انجام می شود. در نهایت پیش […]

  2. […] روش پیداست زیرسازی فلزی با استفاده از قوطی های فلزی یا قوطی کشی صورت می گیرد. در ابتدا پیش از پرداختن به موارد دیگر […]

  3. […] جان پناه کشیده شود. همچنین می توان از آرماتوربندی یا قوطی کشی برای تقویت آن استفاده […]

  4. […] آن سازه بالا می رود. از این رو از آن برای آرماتور بندی، قوطی کشی، عایق استخر، پدستال و اسکلت بتنی استفاده […]

  5. […] تشکیل شکل های فضایی و … بر روی آرماتور بندی مانند قوطی کشی تاثیر گذار است از این رو در این مقاله به بررسی ابتدا […]

  6. […] مانند قوطی کشی، آرماتور بندی و اسکلت بتنی از اهمیت برخوردار است. از […]

  7. […] جهت نورپردازی روف گاردن برق کشی های لازم، قوطی کشی و لامپ های مورد نیاز و مناسب بر روی بام قرار […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.