رنگ گیاهی چوب یکی از قدیمی ترین و در عین حال کاربردی ترین روش برای ایجاد انواع رنگ ها بر روی چوب می باشد. رنگ های گیاهی معمولا در موارد مختلف از دوران بسیار قدیم مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از این رنگ ها می تواند به چوب تراوت و زیبایی خاص و طبیعی بخشیده و باعث کاهش آسیب های وارده به چوب های طبیعی و چوب های فرآوری شده و طبیعت اطراف آن شود. از این رو می توان گفت رنگ های گیاهی مزایا و کاربرد های بی مشاری دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

ایجاد حس تیرگی در چوب با استفاده از رنگ گیاهی کاور

رنگ گیاهی چوب چیست

رنگ گیاهی چوب رنگدانه هایی می باشد که توسط پودرهای معدنی مانند امرا و اخرا ساخته می شود. این رنگ ها به روش موم اندود کردن به چوب اضافه شده و رنگ گیاهی به درون بافت چوب نفوذ می کند. از این رو به این رنگ ها، رنگ های آستر نیز گفته می شود. این روش استفاده از رنگ های گیاهی بسیار قدیمی بوده و در گذشته از آن به عنوان روش اصلی در رنگ آمیزی استفاده می شده است. امروزه نیز به دلیل مزایای این روش از رنگ آمیزی مجددا استفاده از آن محبوب شده است.

تفاوت رنگ های گیاهی

زیرا این روش از رنگ نمودن بسیار سالم بوده و آسیب های که رنگ های صنعتی می توانند بوجود آورند جلوگیری می کند. همچنین با ایجاد پیوند مولکولی بهتر و نفوذ مناسب در چوب می تواند باعث دوام بیشتری شود. در حالت کلی می تواند زیبایی منحصر به فرد به همراه ایجاد جلوه طبیعی در چوب و یا هر وسیله ای که توسط آن ها رنگ می شود نیز باشد.

تفاوت ایجاد شده در چوب با استفاده از رنگ گیاهی

مزایا رنگ گیاهی چوب

اولین و مهمترین مزیت رنگ گیاهی چوب طبیعی بودن آن است. از این رو مشکلات محیط زیستی و مشکلاتی که رنگ های صنعتی می تواند برای انسان و محیط زیست بوجود می آورد را به شدت کاهش می دهد. پس می توان گفت از اولین مزایای آن عدم وجود معایب رنگ های پایه نفتی است. این معایب آزاد شدن مولکول های نفتی در هنگام قرار گیری در حرارت یا نور خورشید است که می تواند باعث سرگیجه، مشکلات تنفسی، میگرن و تهوع شود.

استفاده از رنگ گیاهی بر روی ترموود

البته رنگ های صنعتی پلاستیکی مشکلات پایه نفتی را از بین برده اند ولی خود آن ها نیز نسبت به رنگ گیاهی چوب مقاومت و دوام پایین تری دارند. از این رو استفاده از رنگ های پایه چوب علاوه بر کاهش خطرات رنگ های صنعتی پایه نفتی از دوام و استقامت مشابه آن ها بر خوردار می باشند از این رو برای دکینگ مناسب می باشند. از دیگر ویژگی های این رنگ ها ی توان به پایه آب بودن آن ها اشاره کرد که عدم نیاز به حلال صنعتی و نفتی دارد که نشانه غیر سمی بودن و داشتن بوی مطبوع در آن ها می شود.

رنگ بندی رنگ های گیاهی بر اساس نوع چوب

استفاده از این رنگ های بسیار آسان بوده و به دلیل دوام بالا، ضد قارچ بودن می تواند هزینه های ناشی از رنگ آمیزی مجدد را کاهش دهد. در نهایت می توان گفت از این رنگ در مواردی که افراد دارای حساسیت و بیماری تنفسی هستند استفاده شده تا از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری شود.

طیف وسیع رنگ گیاهی بر روی چوب اسمو

کاربرد رنگ طبیعی در چوب

این رنگ های همانطور که گفته شد بر پایه آب می باشند از ای رو به راحتی می توان از آن ها به عنوان آستر نیز استفاده نمود. همچنین به دلیل عدم ایجاد مشکلات برای انسان و محیط زیست و همچنین سالم بودن آن ها معمولا در ساخت اسباب بازی کودکان به عنوان رنگ استفاده می شود.  درحالت کلی می توان گفت به دلیل ویژگی های این نوع رنگ ها در هر جایی که می توان از رنگ های صنعتی استفاده نمود می توان از رنگ های گیاهی چوب نیز استفاده نمود. یکی از مهم ترین این موارد استفاده بر روی ترموود ها می باشد.

رتگ آمیزی با استفاده از رنگ گیاهی

شرکت چوب و چکش یکی از شرکت های فعال در زمینه استفاده از رنگ های گیاهی قزوین و تهران مفتخر است شما را در زمینه نحوه استفاده از این رنگ ها و همچنین مشاوره در زمینه اجرای این نوع رنگ ها راهنمایی نماید. درصورت نیاز میتوانید با شماره تلفن درج شده در بالای صفحه تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی مشاوران این شرکت برای استفاده از رنگ گیاهی ترموود در معماری ایران استفاده کنید.

رنگ بندی های گرم و سرد برای رنگ های گیاهی

8 پاسخ

تعقیب

  1. […] نشده برخوردار هستند. این کاربرد ها درصورت استفاده از رنگ گیاهی شامل استفاده از چوب فرآوری شده در نمای ساختمان، کفپوش […]

  2. […] رنگ های گیاهی، مزایا و معایب آن ها می توانید به مقاله رنگ گیاهی مراجعه نموده و آن را مطالعه […]

  3. […] سنگ، فلز، خاک رس، چوب فرآوری شده مانند ترموود با رنگ گیاهی و پی وی سی اشاره نمود. همچنین در بعضی موارد از آبنمای با […]

  4. […] این مورد می توان از چوب های فرآوری شده مانند ترموود که رنگ گیاهی دارد و یا کامپوزیت وود پلاست استفاده […]

  5. […] آید. در تحقیقات جدید بر روی این مواد سعی شده است از رنگ گیاهی نیز به عنوان رنگدانه استفاده […]

  6. […] های اصلی باغ ژاپنی رنگ بندی بسیار زیبا با استفاده از رنگ گیاهی می باشد که آن ها را مانند یک بوم نقاشی می نماید. همچنین […]

  7. […] باید زیر سازی ترموود نیز انجام شود. در این راستا می توان رنگ های گیاهی به منظور نو نمودن نمای چوبی نیز استفاده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *