شاید در هنگام مواجه شدن با اصطلاحات شهرسازی و معماری سبز، کلمه گابیون (تور سنگ) به گوش شما خورده باشد. از گابیون ها برای زیباسازی فضای شهری و حتی خانگی استفاده می شود. اصطلاح گابیون در واقع از یک واژه ایتالیای آمده است و کم کم راه خود را به اصطلاحات معماری و شهر سازی باز کرده است. تور سنگ ها انواع و کاربرد های مختلفی داشته که دلیل اصلی آن مزیت های بیمشار آن ها می باشد. به منظور آشنایی با انواع تور سنگ ها و کاربرد های مختلف آن ها این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

کاربرد های مختلف گابیون ها کاور

گابیون چیست؟

گابیون یا تور سنگ از یک واژه ایتالیایی به معنی قفس فلزی گرفته شده است. در واقع این قفس فلزی توسط سنگ ها پر می شود و یک شکل منحصر به فرد را به خود میگیرد. از این رو واژه معادل آن در فارسی تور سنگ می باشد. پس می توان تور سنگ را به عنوان یک سازه سنگی در نظر گرفته که توسط توری های بافته شده مهار می شوند. ارتفاع تور سنگ ها بسته به نوع کاربرد و طراحی مورد استفاده می تواند بین 1 تا 4 متر بوده و از آن ها به عنوان پرچین یا دیوار استفاده نمود. همچنین معمولا از مفتول های 2 یا 3 میلی متری برای ساخت توری آن ها استفاده می شود.

استفاده از گابیون در راه سازی

کاربرد تور سنگ ها

گابیون ها را می توان در موارد مختلف مورد استفاده قرار داد. یکی از کاربرد های آن ها زیباسازی شهری و یا دکوراسیون ساختمان میباشد. در این حالت میتوان از تور سنگ ها به منظور جداکنندگی دو محیط، محصور نمودن محیط، محوطه سازی، ورودی ساختمان ها، در کنار سردرب ها و همچنین مواردی که با حرارت در ارتباط است مانند باربیکیو ها به کاربرد. در حالت های دیگر از تور سنگ برای جاده سازی استفاده می شود که معمولا جاده های ساحلی و یا جاده های فرعی که نیاز به زیرسازی خیلی سنگین ندارد قابل استفاده است. همچنین در صنایع سد سازی به منظور کاهش دبی آب و ایجاد یک سطح می توان از گابیون ها استفاده نمود.

همچنین از تور سنگ ها می توان برای زیباسازی ساختمان و خانه استفاده نمود. استفاده از تورسنگ در هوم گاردن، روف گاردن، باغ ژاپنی، روف گاردن ژاپنی، ساخت روف گاردن ارزان و در بعضی موارد به عنوان ستون در سان روم گاردن ها رایج است.

انواع سازه های تورسنگ

مزایای گابیون ها

از مهم ترین مزیت گابیون ها می تاون به دوام بالا و هزینه اولیه پایین اشاره نمود. در این حالت می توان در هزینه ها صرفه جویی نموده و از سوی دیگر به دلیل دوام بالا در طولانی مدت از آن ها استفاده نمود.  همچنین در محل هایی که نیاز است ساختار طبیعی محیط حفظ شود به دلیل وجود سنگ در تور سنگ ها می تاون از آن ها استفاده نموده و در حالت کلی تور سنگ ها دوست دار محیط زیست می باشند و میتواند در ساخت یک ساختمان سبز اثر گذار باشد.

دیوار زیبای ساخته شده با استفاده از گابیون

به دلیل طول عمر زیاد و تحمل بالا می توان از آن ها در کاربرد های سنگین و فرسایشی نیز استفاده نمود و در جاهایی مانند سد سازی علی رقم کاهش دبی آب به صورت کامل محل عبور آب را نبسته و می تواند دبی را بر اساس مقدار مورد نیاز تنظیم نماید.

ساختار فلزی کابیون ها

همچنین یکی دیگر از ویژگی های گابیون ها کاربرد گسترده آن ها می باشد که می توان در محل های مختلف و در شرایط محیطی مختلف بدون محدودیت از آن ها استفاده نمود. پیرو این مورد نصب راحت و آسان گابیون ها آن ها را بسیار در معماری نوین محبوب نموده که می توان آن ها را به سرعت به دو حالت مدولار و یا ساخت در محل نصب نمایید. ویژگی منحر به فرد تور سنگ ها را می توان زیبایی منحصر به فرد آن ها در نظر گرفت. زیرا سنگ های موجود در تور سنگ به صورت تصادفی بر روی همدیگر قرار گرفته که این مورد باعث ایجاد اشکال منحصر به فرد می شود.

شماتیک موجود از یک گابیون

انواع تور سنگ

گابیون ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. این تور سنگ ها شامل:

·        گابیون های سبدی

·        کیسه ای

·        تورسنگ های تشکی

·        بی شکل

·        تزئینی

·        پلاستیکی است.

گابیون چیست

گابیون های سبدی به صورت مکعبی بده و معمولا در راه سازی و نصب ریل های راه آهن کاربرد دارند. تور سنگ های کیسه ای معمولا توسط افراد غیر متخصص ساخته شده و نظم مشخصی ندارند. همچنین گابیون های تشکی به صورت پله ای بوده و توسط افراد متخصص طراحی و به صورت پله پله چیده می شوند. از این روش در سد سازی استفاده شده که با عبور آب از پله های مختلف از فرسایش سنگ های موجود در تور سنگ جلوگیری می شود.

گابیون ساخته شده برای زیباسازی

گابیون بی شکل مانند گابیون کیسه ای بوده با این تفاوت که از توری فلزی برای ساخت آن ها استفاده می شود. همچنین تور سنگ های تزئینی یکی از پرکاربرد ترین انواع گابیون ها بوده که در ساختمان ها و کاربرد های شهری به منظور ایجاد زیبایی از آن ها استفاده می شود. در نهایت گابیون پلاستیکی مانند دیگر تور سنگ ها می باشد با این تفاوت که به جای توری فلزی از توری های پلاستیکی استفاده شده تا دوام بیشتری داشته باشند.

گاربرد گابیون در محوطه سازی

نحوه ساخت گابیون

نمایی از دیوار های تورسنگی

 

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] آجری و فلزی دسته بندی می نمایند. معمولا در حالت های گابیونی و آجری به دلیل وزن بالا کباب پز به صورت ثابت بوده ولی در […]

  2. […] نمود. همچنین در بعضی موارد از آبنمای با استفاده از سازه گابیونی استفاده می […]

  3. […] نمود. همچنین به منظور ایجاد زیبایی در محیط می توان از گابیون و دیوار سبز نیز بر روی روف گاردن استفاده نمود. در حالت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *