کف سازی

کف سازی به فرآیند آماده سازی زمین برای قرار گیری کفپوش، پیاده رو، دکینگ و دیگر موارد گفته می شود. کفسازی کاربرد های مختلفی می تواند داشته باشد. همچنین برای انجام آن باد از مصالح گوناگون و اصول و قواعد خاص جهت کفسازی استفاده نمود. در حالت کلی کفسازی هم در داخل ساختمان و هم در بیرون آن از مهم ترین بخش های ساخت یک ساختمان یا بازسازی ساختمان می باشد که اگر به درستی انجام نشود می تواند خساراتی آسیب زایی را همراه داشته باشد. از این رو در این مقاله به بررسی کاربرد کفسازی، انواع مختلف آن، ویژگی و مصالح مورد نیاز کفسازی پرداخته و در نهایت مراحل اجرای آن را بیان می کنیم.

کاور کف سازی (کفسازی)

کاربرد کف سازی

کاربرد کفسازی را همانطور که در تعریف اولیه آن بیان شد می تواند در دو بخش کفسازی درون خانه و کف سازی بیرون از ساختمان تقسیم بندی کرد. در کفسازی درون ساختمان می توان بخش هایی مانند آشپزخانه، راهروها، اتاق ها، حمام دستشوی و هر قسمتی که مسیر تردد می باشد صورت گیرد. این کفسازی بر اساس محل انجام و همچنین نوع کاربرد آن قسمت می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال کفسازی در حمام باید همراه با شیب مناسب جهت فرآیند بخله باشد. و یا در اتاق ها تسطیح سطح و یک دست بودن کف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

در بیرون از ساختمان و در حالت کلی در فضاهای شهری یا عمومی از کف سازی در پیاده رو ها، زمین های ورزشی، پارک ها، استخر ها و باز هم در حالت کلی مسیر های تردد به کار میرود.

استفاده از کفپوش مناسب در کف سازی

انواع کفسازی

کف سازی می تواند در جاهای مختلف صورت پذیرد برای همین انواع آن نیز بر اساس محل های انجام آن دسته بندی می شود. این حالت ها شامل کف سازی روی خاک، کفسازی بین طبقات که شامل زیرسازی مناسب و فرش کردن کف می باشد، کفسازی روی زمین خشک، که با صخامت بیش از 10 سانتی متر و ویبره نمودن آن می شود، کفسازی نیمه خشک که ابتدا باید بلوک های 25 سانتی متری و سپس 10 سانتی متر ملات روی آن قرار گیرد و در نهایت کف سازی زمین مرطوب که باید به صورت کامل ابتدا عایق کاری انجام شده و سپس مراحل زمین نیمه خشک بر روی آن انجام شود.

ایجاد مسیر و استفاده از کفپوش مناسب

ویژگی 

اولین و مهم ترین ویژگی کفسازی ایجاد سطح مناسب و قابل استفاده برای ساکنین ساختمان می باشد. از دیگر ویژگی ها به تحمل نمودن وزن اشیا و ساکنین و مصالح بوده و همچنین باید در زمان فرش سازی از مصالحی استفاده شود که جلوی سر خوردن را گرفته و عایق صدا و رطوبت باشد. همچنین باید کفپوش وود پلاست مورد استفاده قابل تمیز نمودن بوده و به راحتی بتوان آن را تمیز نمود. در نهایت می توان به ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر آتش اشاره نمود. هزینه انجام کفسازی نیز بر اساس حجم کار، کیفیت و میزان مواد مصالح، تعداد طبقات و نوع پوشش تعیین شود.

آماده سازی زمین برای کفسازی

مصالح کف سازی

مصالح کفسازی شامل مصالح اولیه مانند خاک، سیمان، بتن، بلوک، آجر و بر بعضی مواقع چوب بوده که بر وی آن فرآیند فرش کرده صورت می گیرد. برای فرش نمودن نیز میتوان از انواع موزائیک، کاشی، سرامیک، سنگ، پارکت، بتن، پوکه و ترموود استفاده نمود.

مراحل اجرای کفسازی

مراحل اجرا

کفسازی مانند قوطی کشی، آرماتور بندی و اسکلت بتنی از اهمیت برخوردار است. از این رو آن را می توان یکی از بخش های محوطه سازی در نظر گرفت. در این حالت در چهار مرحله به صورت کامل تعیین می شود. در محله اول ایتدا بر اساس نقشه و محل انجام کف سازی، ضخامت کف سازی و نوع آن تصمیمات اولیه و مصالح مورد نیاز تامین می شود. در مرحله بعد زیرسازی صورت میگیرد. این زیر سازی شامل کوبیدن کف، ماهیچه کشی و موارد مشابه آن میباشد. پس از آن باید تسطیح و شیب بندی صورت گرفته و در صورت نیاز عایق کاری های بر اساس طراحی اولیه انجام شود. در نهایت رو سازی و فرش نمودن توسط مصالح مور نیاز انجام میگیرد کفسازی به منظور عایق استخر نیز استفاده می شود.

تسطیح زمین جهت کف سازی

 

6 پاسخ

تعقیب

  1. […] که آن را با نام کفپوش چوبی هم می شناسند یکی از روش های کف سازی و ایجاد کفپوش در فضای باز و نیمه بسته می باشد. این کفپوش […]

  2. […] روف گاردن در این روش آب بندی نبودن سقف می باشد. در اجرای کف سازی، پوکه ریزی و شیب بندی با توجه به محل قرارگیری کف شورها […]

  3. […] جلوگیری نماید. همچنین پیش از قرار گیری کفپوش ها باید کف سازی به صورت کامل صورت گرفته […]

  4. […] های بتنی در انواع پله ها، ستون ها، سقف ها، فونداسیون، کفسازی، تیرهای اصلی و فرعی، استخر ها، زیرسازی ترموود و پدستال […]

  5. […] پوشانده شده باشد استفاده می شود برای این منظور باید کف سازی مناسب انجام شده باشد. ولی در صورتی که قطه آن بیش از 12 […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.