معماری سبز چیست؟

معماری سبز فلسفه ای است که از ساختن با در نظر گرفتن محیط زیست با استفاده از منابع پایدار انرژی، طراحی کارآمد برای کاهش مصرف انرژی و به روز رسانی ساختمان های موجود با فناوری جدید دفاع می کند. معماری سبز با ایجاد راه‌های پایدارتر برای زندگی ما در این سیاره، تأثیر نوع بشر را خنثی می‌کند.

این نوع معماری به معنای کنار گذاشتن تمام راحتی موجوداتی که در قرن بیست و یکم از آن لذت می بریم، نیست. این به معنای پذیرش فناوری‌های جدیدی است که روز به روز در دسترس‌تر شده‌اند. ایجاد فضاهایی از قبیل تراس سبز، روفگاردن و دیوار سبز و طراحی نمای ساختمان با رویکرد معماری سبز از جمله کارهایی است که میتوان به عنوان معماری سبز یا معماری پایدار نام برد.

ساختمان معماری سبز چوب و چکش

معماری سبز

در دهه 1970، نوآوری‌هایی مانند دیوار ترومب، استفاده از برآمدگی‌های بزرگ برای سایه‌اندازی فضاهای داخلی، و گرمایش غیرمستقیم غیرمستقیم انقلابی تلقی می‌شدند، اما اکنون این نوآوری‌ها رایج هستند و در بسیاری از برنامه‌های معماری معتبر تدریس می‌شوند. این بدان معناست که معماران برای طراحی ساختمان‌های کارآمدی که در طول عمرشان به انرژی کمتری نیاز دارند و به روش‌های پایدارتری ساخته می‌شوند، مجهزتر از همیشه هستند.

معماری سبز ممکن است جدید به نظر برسد، اما همیشه در میان ما بوده است. از نظر تاریخی، برای بقا ضروری بود. نمونه‌های آسان این کار، شکستن پنجره‌ها برای وزش نسیم برای خنک کردن فضاهای داخلی در تابستان یا ساختن سازه‌هایی است که از جمع‌آوری نور طبیعی استفاده می‌کنند.

تاریخچه معماری سبز

معماری سبز می تواند به تمدن های باستانی برگردد که برای زندگی در آب و هوای شدید سازگار شده بودند. قلعه مونتزوما، یک صخره صحرایی دورافتاده بین فونیکس و فلگستاف، آریزونا، یک نمونه است.

تاریخچه معماری سبز

در آن سوی جهان، معماری سنتی عربی که قدمت آن به 2000 سال قبل از میلاد باز می‌گردد، دارای یک حیاط و برج بلند است که به عنوان دهانه باد برای تهویه طبیعی عمل می‌کند. این نمونه‌های معماری سبز از طراحی غیرفعال برای کنترل آب و هوای داخلی استفاده می‌کنند.

با این حال، با ظهور برق، فناوری ساختمان سبز، افزایش جمعیت و گسترش شهرها، این درس‌هایی که مدت‌ها پیش آموخته‌ایم تا حد زیادی نادیده گرفته شده‌اند، زیرا اکنون به سادگی روی یک کلید برای نور بیشتر کلیک می‌کنیم یا یک ترموستات را برای کنترل دما خاموش می‌کنیم. ما هزاره های پیشرفت ساختمان را نفی کرده ایم. اما با تفکر بیشتر در مرحله طراحی، معماران می‌توانند ساختمان‌هایی ایجاد کنند که انرژی کمتری مصرف می‌کنند و برای زندگی مطلوب‌تر هستند.

مصرف انرژی بر اساس اعداد

با وجود تمام توجهی که به خودروهای الکتریکی و کاهش مصرف سوخت های فسیلی در وسایل نقلیه ما می شود، بزرگترین مصرف کننده انرژی ممکن است شما را شگفت زده کند: ساختمان ها.

در حال حاضر 20.4 درصد از کل مصرف انرژی ایالات متحده در ساختمان های مسکونی و 18.5 درصد در ساختمان های تجاری مانند دفاتر محل کار ما، کافی شاپ ها، رستوران ها و فروشگاه ها استفاده می شود. این ترکیب 38.9 درصد از کل انرژی مصرف شده به طور مستقیم توسط ساختمان ها، از 28.9 درصد انرژی در حمل و نقل استفاده می کند.

منبع: دانشگاه میشیگان، مرکز سیستم های پایدار

کاور معماری سبز

ساختمان ها چگونه انرژی مصرف می کنند؟

انرژی با گرم کردن و خنک کردن آنها، گرم کردن آب، روشنایی فضاها و بسیاری از عملکردهای دیگر صرف می شود. ساختمان ها قطعا بخشی از مشکل هستند. اما آیا باید ساختمان های محبوب خود را رها کنیم تا در جنگل زندگی کنیم و به تمدن گذشته بازگردیم؟ قطعا نه. با پذیرش فناوری‌های جدید، کاری که ما به عنوان یک تمدن قرن‌ها انجام داده‌ایم، می‌توانیم نیاز خود به انرژی را به شدت کاهش دهیم.

طراحی سبز امروزی

چرخه عمر محصولات را در زندگی روزمره خود تصور کنید، به عنوان مثال، بگویید که یک بطری آب یک بار مصرف می‌خرید تا به باشگاه ببرید و سپس آن را دور بیندازید – امیدوارم در سطل بازیافت. ساخت این محصول برای شما انرژی صرف کرد و فقط یک ساعت مورد استفاده قرار گرفت.

بیایید این را در یک ساختمان اعمال کنیم. پنت هاوس در آسمان‌خراش‌ها از فولادی استفاده می‌کنند که در فرآیندی پر انرژی تولید می‌شود. سپس از طریق قطار یا کامیون به محل ساخت‌وساز فرستاده می‌شود، جایی که در نهایت بخشی از ساختمانی می‌شود که برای دهه‌های آینده محل را اشغال خواهد کرد. تمام انرژی مورد استفاده در تولید، حمل و نقل و ساخت آن فولاد به عنوان “انرژی تجسم یافته” محاسبه می شود.

راه هایی برای کاهش انرژی تجسم یافته

یکی از راه های تفکر در مورد معماری سبز، کاهش انرژی تجسم یافته یک ساختمان است. هر معمار دارای مجوز می تواند به مشتریان در یافتن مصالحی کمک کند که ساخت آنها کار کمتری داشته و نیاز به حمل و نقل کمتری دارند. مشخص کردن پنجره‌ها از آلمان آسان است، اما وقتی محصولی که در محل تولید می‌شود می‌تواند حمل و نقل را قطع کند، چرا چیزی محلی‌تر انتخاب نکنید؟

راه دیگر برای به حداقل رساندن انرژی تجسم یافته در طول ساخت ساختمان، استفاده از مواد بازیافت شده مانند فولاد یا چوب بازیافت شده است. این امر به ساخت‌وسازهای جدید ردپای کوچک‌تری نسبت به ساختمان‌هایی می‌دهد که برای ساخت به مواد کاملاً جدید نیاز دارند.

ساختمان های امروزی این پتانسیل را دارند که کسری از انرژی را که همتایان خود حتی 10 یا 20 سال پیش مصرف می کردند استفاده کنند. یکی از محرک های اصلی برای افزایش استانداردهای بهره وری را می توان به LEED نسبت داد.

مراحل معماری سبز

LEED یا رهبری در طراحی کارآمد انرژی در معماری سبز

LEED یا رهبری در طراحی کارآمد انرژی، یک استاندارد ساختمانی است که گواهی می‌دهد ساختمان‌ها دارای سطح خاصی از عملکرد هستند. این توسط مشوق های مالیاتی برای مالکانی که به ساختمان های دارای گواهی LEED دست یافته اند تشویق شده است. دولت‌ها و شهرداری‌ها مزایای کاهش هزینه‌های نگهداری ساختمان‌ها را دیده‌اند و ساختمان LEED را به عنوان استاندارد تعیین کرده‌اند.

در سال‌های اخیر، طراحان چالش‌های ساختمانی جدیدی مانند چالش ساختمان زنده را پیشنهاد کرده‌اند که به طور کلی‌تری به ساخت و ساز و عملکرد نهایی ساختمان نگاه می‌کند. برگه فاکتورها، از جمله مواد آب و هوایی که از مواد شیمیایی آزاد کننده که برای محیط زیست یا انسان مضر هستند، مورد توجه قرار می گیرند.

برای این چالش، مواد آب و هوا در یک فرآیند سازگار با محیط زیست ساخته می شوند، جایی که مواد به صورت محلی تهیه می شوند و طراحان پس از ساخت به عملکرد ساختمان دقت می کنند. چالش ساختمان‌های زنده سخت‌تر است زیرا ساختمان‌ها را آزمایش می‌کند تا ببیند آیا استانداردهای وعده داده شده توسط طراحان را برآورده می‌کنند، در حالی که LEED چنین نیست.

معماری سبز برای هر بودجه

پس از بررسی کاهش عظیم مصرف انرژی که می‌توان در طراحی ساختمان‌های جدید ایجاد کرد، ساکنان متوسط ​​یک ساختمان از قبل چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ ساختمان‌های جدید برای ساخت به انرژی و مواد نیاز دارند و علاوه بر این هزینه‌بر هستند. تغییرات کوچک ساده ای وجود دارد که می توانید امروز با هر بودجه ای انجام دهید تا بتوانید مصرف انرژی ساختمان خود را کاهش دهید.

نحوه ایجاد معماری سبز

یکی از اساسی‌ترین موارد این است که لامپ‌های خود را از رشته‌ای به LED ارتقا دهید. LED (دیودهای ساطع کننده نور) راه طولانی را پیموده اند و دمای رنگ متفاوتی را ارائه می دهند. که باعث می شود نسبت به نسل قبلی احساس گرمی بیشتری داشته باشند. اگر آبگرمکن شما نیاز به تعویض دارد، تعویض آبگرمکن بدون مخزن با راندمان بالا را در نظر بگیرید که مصرف انرژی را کاهش می دهد. صورت حساب شما را کاهش می دهد و فضای داخل کمد را آزاد می کند.

اگر بودجه کافی دارید، پنجره های نصب شده به درستی می توانند بر نفوذ هوا تأثیر بگذارند و فضایی را ایجاد کنند که کمتر در معرض نوسانات دما قرار می گیرد. همچنین، اگر در حال انجام هر گونه بازسازی هستید، می توانید عایق سفت و سختی را در دیوارهای خارجی برای افزایش مقدار R یا مقاومت آنها در برابر انتقال حرارت، بر روی عایق معمولی batt که سال ها استاندارد صنعت بوده است، اضافه کنید.

هوشمندسازی

در مورد به روز رسانی پنجره های ساختمانی مانند برج سیگرام، یک برج شیشه ای و فولادی مدرن که در اواخر دهه 1950 تکمیل شد، چطور؟ کمی دلهره آورتر است. مستاجران در این فضاها می توانند با استفاده از حسگرهای اشغال که حرکات افراد را تشخیص می دهند و خاموش کردن چراغ ها در زمانی که افراد در فضا نیستند، به بهبود مصرف ساختمان کمک کنند. همچنین با استفاده از یک کلید هوشمند که با افزایش نور خورشید، نورها را کم می کند تا برق غیر ضروری را کاهش دهد و با این روش یک ساختمان هوشمند پدید می آید.

سبز شدن به همه لطف می کند

ساختمان سبز امروزه از زیباترین آثار معماری هستند. آنها از دنیای طبیعی الهام می گیرند و سعی می کنند با محیط زندگی کنند نه اینکه آن را تسخیر کنند.

یک شرکت شیکاگو، Urban Lab، خانه/استودیو خود را برای تجسم مجموعه‌ای از ویژگی‌های پایدار ساخت. این شامل گرمایش غیرفعال برای استفاده از آفتاب در زمستان و سایه خورشید در تابستان است. در طراحی ذخیره آب سایت دقت شده تا تقاضای پردازش در شهر کاهش یابد. درب‌های قابل کار بزرگ اجازه تهویه را می‌دهند، زمانی که دمای بیرونی باعث کاهش تقاضا برای کنترل آب و هوای داخلی می‌شود، صفحه‌های بارانی نیز برای پایداری بیشتر استفاده می‌شوند.

در بلندمرتبه سازی نیز گام های بزرگ تری برداشته می شود. شرکت جهانی Perkins and Will در حال آزمایش ساختن بلند با چوب ترموود است. درختان کربن را جذب می کنند و اگر دوباره کاشته شوند و به طور پایدار برداشت شوند، انرژی کمتری نسبت به فولاد دارند.

همانطور که معماران مبتکری مانند این ها پیش قدم می شوند، معماری سبز در حال تبدیل شدن به جریان اصلی در جامعه است. همه می توانند از کاهش مصرف انرژی و فضاهای بهبود یافته ای که معماری سبز ایجاد می کند سود ببرند – و اگر این فلسفه را دنبال کنیم به نفع سیاره ماست.

کنجکاو در مورد راه های دیگر برای “سبز شدن” و دستیابی به پایداری هستید؟ همه چیز را در مورد بازاریابی سبز بخوانید و اینکه چگونه سبز شدن می تواند نه تنها به محیط زیست، بلکه به نتیجه شما نیز کمک کند.

10 پاسخ

تعقیب

  1. […] یکی از تاثیرگذار ترین انواع چوب در معماری سبز می باشد. با وجود سابقه کم این نوع از چوب محبوبیت زیادی […]

  2. […] معماری ایرانی می توان این نوع از معماری را به عنوان یک معماری سبز در نظر گرفت. از سوی دیگر ایجاد سردرب های خاص و همچنین […]

  3. […] بلکه دارای مزایا و اهداف دیگری نیز می باشد. از این رو در معماری سبز سعی می شود از این نوع المان در محوطه سازی و زیباسازی […]

  4. […] برای ساخت یک هوم گاردن در حیاط است. از این رو طراحان معماری سبز با در نظر گرفتن نیاز انسان ها به نزدیکی به طبیعت، این […]

  5. […] نمای ساختمان جلوه زیبایی بخشید و به نوعی از این روش در معماری سبز برای ساخت ساختمان سبز استفاده […]

  6. […] ترین موارد که توانست در زیباسازی های شهری و ساختمانی و معماری سبز اثر گذار باشد فلاور باکس می باشد. جعبه گلدانی به دلیل […]

  7. […] حرارتی یکی از بخش های لاینفک از زندگی مدرن و معماری سبز می باشد. امروزه به دلیل کمبود انرژی استفاده از عایق های […]

  8. […] علی الخصوص گیاهان تزئینی بسیار محبوب و مورد استقبال در معماری سبز قرار گرفته است. گیاهان تزئینی معمولا دارای رنگ های […]

  9. […] در هنگام مواجه شدن با اصطلاحات شهرسازی و معماری سبز، کلمه گابیون (تور سنگ) به گوش شما خورده باشد. از گابیون […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *