چمن طبیعی

چمن طبیعی یکی از بخش های جدایی ناپذیر از زیباسازی شهری و خانگی می باشد. در زندگی امروزی به دلیل پیشرفت تکنولوژی انسان ها از المان ها طبیعی دور شده اند. استفاده از آن ها در محل زندگی و یا سطح شهری می تواند این خلا را کاهش داده و باعث ایجاد حس تعامل بیشتر با طبیعت شود. از این رو در جامعه امروزی استفاده از المان های طبیعی گیاهی مانند چمن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین چمن طبیعی بر خلاف چمن مصنوعی از ویژگی طبیعی بودن برخوردار است که باعث می شود حس ایجاد شده در مورد آن قسمت واقعی بوده حتی با لمس کردن و یا حواس دیگر مانند بویایی تعامل لازم برقرار شود.

استفاده از ترموود و چمن طبیعی به منظور زیبا نمودن محیط کاور

کاربرد چمن زنده

همانطور که گفته شده چمن های طبیعی جزء جدایی ناپذیر از زندگی امروزی ما هستند. از این رو در موارد بسیاری کاربرد دارند. یکی از مهم ترین کاربرد های آن ها زیباسازی فضاهای شهری و تزئین بخش هایی از زمین با استفاده از چمن ها است. همچنین کاربرد دیگر آن موارد ورزشی بوده که در این حالت به عنوان چمن فوتبال یا چمن استادیوم فوتبال مورد استفاده قرار میگیرد که به آن ها چمن طبیعی فوتبال گفته می شود.

اسفاده از چمن طبیعی

از آن ها در مواردی مانند پارک ها به وفور استفاده می شود تا علاوه بر ایجاد زیبایی و خنک نمودن هوای آن منطقه باعث کاهش آسیب دیدن کودکان در هنگام بازی در آن قسمت شود. البته در کنار مزایای بیشمار آن ها، معایب چمن سبز طبیعی نیز وجود دارد. یکی از این معایب زنده بودن چمن ها می باشد که نیاز به مراقبت زیادی داشته و باید شرایط نگه داری آن ها شامل هرس کردن، سیستم آبیاری و … به صورت کامل انجام شود که مستلزم صرف هزینه می باشد. از این رو در مواردی که شرایط نگه داری میسر نباشد معمولا از چمن مصنوعی استفاده می شود.

انواع چمن 

چمن های طبیعی به مانند دیگر چمن ها می توانند در دسته بندی های مختلف قرار گیرند. این دسته بندی ها می تواند بر اساس نوع نژاد چمن، رنگ بندی، کوتاهی یا بلندی و دیگر موارد تقسیم بندی شود. ولی یکی از مهم ترین دسته بندی ها بر اساس نوع محل کاشت و شرایط رشد آن ها می باشد که به دو دسته سردسیری و گرمسیری تبدیل می شود. در این حالت بر اساس محل قرار گیری چمن و شرایط نگه داری در صورتی که در محل سردسیر با دمای 14 تا 26 درجه سانتی گراد باشد نیاز به آن ها سردسیری مانند بنت گرس، رای گرس، چمن فستوکا و کنتاکی بلو گرس است و در و در صورتی که دما بین 26 تا 30 درجه باشد از چمن های گرمسیری شامل باهیا، پد گرس، دایکوندرا استفاده می شود.

پلانی از استفاده از چمن طبیعی

تفاوت چمن مصنوعی و طبیعی

همانطور که از نام آن ها مشخص است بر اساس واقعی و غیر واقعی بودن یا در اصل بر اساس زنده یا غیر زنده بودن آن ها می باشد. آن ها بر اساس فرآیند کاشت رشد کرده و تبدیل به چمن می شوند. در صورتی که چمن مصنوعی از نوع پلیمری بوده و به صورت دستگاهی در محل های مورد نظر قرار داده می شوند. از مهم ترین تفاوت میان طبیعی و مصنوعی می توان به نحوه نگه داری از آن ها اشاره نمود. آن ها توسط باغبان ها نگهداری شده و در مواقع مشخص شده آبیاری هرس شوند. ولی چمن مصنوعی نیاز به هیچگونه نگه داری نداشته و به راحتی می توان آن ها را در محل قرار داده و تا زمانی که مشکلی برای آن ها پیش نیاید نیاز به نگه داری ندارد.

مزیت های چمن طبیعی

از دیگر تفاوت ها در بخش هزینه ای و زمان تولید می باشد. همانطور که گفته شد چمن طبیعی نیاز به کاشت داشته و باید به صورت طبیعی رشد کند از این رو نیاز به صرف زمان و هزینه بیشتری دارد ولی چمن مصنوعی به صورت دستگاهی در کارخانه تولید شده و به دلیل این که می توان آن را رول نمود جای کمتری را اشغال می کند. از این رو شرایط نگه داری، مراقب و … نداشته و هزینه های آن را به شدت کاهش می دهد. از چمن مصنوعی می توان به عنوان دیوارپوش گیاهی نیز استفاده نمود. ولی از چمن های سبز طبیعی در روف گاردن، تراس گاردن، محوطه سازی استفاده می شود.

معایب انواع چمن سبز

مراحل کاشت چمن طبیعی

مراحل کاشت چمن مانند دیگر گیاهان می باشد که در ابتدا زمین مورد نذر را آماده کرده و سپس کوددهی و استفاده از کمپوست انجام شده تا زمین تقویت شود. سپس بذر ریزی صورت گرفته و با آبیاری مکانیزه مراحل کاشت اولیه تمام می شود. در مراحل بعد نیاز به مراقب از چمن تا رسیدن به مقدار مود نیاز می باشد. در حالت کلی مراحل به صورت زیر خلاصه می شود:

1.آماده سازی زمین مورد نظر

2.کودپاشی زمین

3.پاشیدن بذر

4.آبیاری محل های کاشت بذر

5.مراقبت از چمن طبیعی

زیبایی چمن سبز طبیعی

قیمت چمن طبیعی

هزینه اجرای چمن های سبز طبیعی به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از این هزینه های کاشت در محل می باشد. در این حالت کاشت چمن باید در محل مورد نظر انجام شود. در بعضی موارد کاشت در محل تولید چمن انجام شده و سپس با وسایل نقلیه به محل مورد نظر انتقال داده می شود. از دیگر موارد می توان به نژاد چمن، نوع آن، مساحتی که قرار است چمن شود بستگی دارد. در بعضی موارد سیستم آبیاری نیز بر روی هزینه های چمن محاسبه می شود.

چمن سبز بکار رفته در روف گاردن

در نهایت می توان گفت در جاهایی که نیاز است زیبایی آن ها به دلیل زنده بودن خود را نشان دهد بهتر است از چمن طبیعی استفاده شود. ولی در شرایطی که فقط نیاز است محیط با استفاده از چمن پوشانده شود از چمن مصنوعی استفاده می شود. زیرا تفاوت آن ها در آبیاری، نگهداری، نور، هزینه، طول عمر، زیبایی و رنگ بندی می باشد.

شرکت چوب و چکش یکی از شرکت های فعال در زمینه فضای سبز و چمن طبیعی قزوین و تهران می باشد. در صورت نیاز به مشاوره و یا اجرا چمن طبیعی می توانید با مشاوران ما مشورت های لازم را انجام دهید.

6 پاسخ

تعقیب

  1. […] به محیط زندگی اضافه نمود. این فنس ها می تواند به وسیله چمن طبیعی یا شمشاد پوشانده شوند. از این فنس های معمولا بر روی روف […]

  2. […] نموده و از آن برای هوم گاردن، دیوار سبز، روف گاردن، چمن طبیعی و موارد مشابه آن استفاده نمود. استفاده از این مواد هم […]

  3. […] بعضی موارد به جای استفاده از چمن طبیعی از چمن مصنوعی در روف گاردن استفاده می شود که با این کار […]

  4. […] از این رو با تلفیق روف گاردن و یک فضای 360 درجه همراه با چمن طبیعی از اطراف آن یک محیطی بسیار چشم نواز را بوجود آورده اند. […]

  5. […] سطح کلان مجددا می توان از آبیاری فضای سبز شهری و همچنین چمن های طبیعی استادیوم ها و موارد دیگر استفاده نمود. به دلیل نبود سیستم مناسب […]

  6. […] مختلف داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که فقط با چمن طبیعی و چمن مصنوعی فرش شود می توان یک روف گاردن گسترده ولی در […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.