شاید با رد شدن از کافه های یا رستوران هایی که در فضای باز هستند متوجه یک سری لوله که از آن ها ذرات بسیار ریز آب بیرون میریزد شده باشید. به این وسیله مه پاش گفته می شود. در اصل مه پاش ها وظیفه خنک نمودن هوا با استفاده از ذرات ریز آب را بر عهده دارند. از این رو در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا برای این که بتوان از فضای باز استفاده نمود از مه پاش هایی استفاده می شود. این وسیله انواع مختلفی داشته و می تواند علاوه بر فرآیند خنک سازی وظایف دیگری را نیز انجام دهد. به منظور آشنایی با انواع کاربردها و مزایای مهپاش ها این مقاله را با انتها دنبال نمایید.

مه پاش چیست کاور

مه پاش چیست؟

مه پاش ها همان طور که از نام آن پیداست وسیله ای می باشد تا با تبدیل آب به ذرات بسیار ریز محیط اطراف را خنک نماید به منظور درک کارکرد این وسیله ابتدا باید مباحثی در زمینه انتقال حرارت بدانید. عامل بسیار مهم در انتقال حرارت سطح تماس می باشد. ازا ین رو در اولین مرحله با تبدیل سیالی مانند آب به ذرات بسیار ریز سطح بسیار زیادی تولید می شود. همچنین پدیده ای به نام تبخیر وجود دارد که برای روی دادن آن نیاز به حرارت زیادی می باشد که به آن گرمای نهان تبخیر گفته می شود. از این رو ذرات بسیار ریز آب برای آماده تبدیل شدن به بخار آب می باشند. برای این کار گرما را از هوای اطراف خود در یافت نموده و باعث خنک شدن هوای اطراف خود می شوند.

چگونگی عملکرد دستگاه مه پاش

اکنون که با مکانیزم عملکردی مه پاش ها آشنا شدید می تاون متوجه شد وجود ذرات ریز هم به دلیل ایجاد سطح بیشتر و هم پراکندگی بیشتر در محیط می توانند باعث خنک نمودن محیط اطراف شوند. برای ایجاد ذرات بسیار ریز آب نیاز به فشار آب بالا و یک محل نازک جهت عبور می باشد که به آن محل های نازک نازل گفته می شود. در واقع نازل ها باعث ازدیاد ذرات معلق و پخش شدن مه می شوند. ذرات بوجود آمده در نازل ها بین 3 تا 20 میکرون می باشد که به راحتی می توانند در حدود چند ثانیه به صورت معلق در هوا قرار گیرند.

روش انجام مه پاشی

کاربرد این سیستم ها

از مه پاش ها می تاون در مصارف بزرگ و کوچک استفاده نمود. ب عنوان مثال جهت تولید قارج از این سیستم مه پاش استفاده می شود که در این حالت علاوه بر خنک نمودن محیط باعث ایجاد رطوبت لازم برای تولید قارچ نیز می شود. همنین در این روش در گلخانه ها و زمین های کشاورزی به منظور سم پاشی نیز استفاده می شود. در این حالت به دلیل وجود نازل سم پاشی به صورت یک دست و کامل صورت می گیرد. در موارد خانگی نیز از این سیستم ها در حیاط منازل، آلاچیق و روف گاردن ها استفاده می شود. در این حالت می توان در فصول گرم نیز از این محل ها به خوبی و بدون محدودیت استفاده نمود.

مه پاشی برای انجام فرآیند سم پاشی

همچنین از مهپاش ها در کارخانجات برای ایجاد رطوبت در فضاهای بزرگ و یا خنک نمودن محیط استفاده می شود. از سوی دیگر برای مراکز تفریحی، کافه ها، رستوران هایی که محیط سرباز دارند وجود چتر، گرم کن های فضای باز و مه پاش ها می اتوند باعث افزایش مشتریان و کاربردی شدن این محیط ها در فصول مختلف می رود.

انواع مهپاش

سیستم های مه پاش را می توان بر اساس دو روش مختلف دسته بندی نمود. در حالت اول بر اساس فشار کاری آن ها می باشد. زیرا همانطور که گفته شد فشار برای ایجاد ذرات معلق می باشد. برای همین بر اساس این دسته بندی سیستم های مه پاش را به دو دسته کم فشار 1 تا 4 بار و پر فشار 6 تا 100 بار تقسیم می شود. از حالت پر فشار بیشتر برای کارهای صنعتی و بزرگ استفاده می شود. زیرا در این حالت ها ممکن است خرابی هایی بوجود آید. همچنین در حالت پر فشار سر و صدای زیادی بوجود می آید که مناسب کارهای کوچک نمی باشد.

مه پاشی گلخانه

یکی دیگر از دسته بندی ها بر اساس سیستم پاشش می باشد. در این حالت می توان سیستم را به صورت مه پاش پروانه ای، نازلی و اولتراسونیک دسته بندی نمود. از هر کدام از این روش ها می توان در موارد خاص خود استفاده نمود. همچنین هر کدام از آن ها دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. که برای استفاده از هر مه پاش باید از افراد متخصص در این زمینه مشورت گرفت.

شرکت چوب و چکش یکی از شرکت های مطرح در زمینه طراحی و اجرای مه پاش قزوین و تهران می باشد. به منظور دریافت مشاوره در این زمینه می توانید با کارشناسان این شرکت تماس گرفته و از راهنمایی های آن ها استفاده نمایید.

نازل مه پاش

اجزای سیستم مه پاش

مه پاش ها بر اساس انواع مختلفی که دارند می توانند تجهیزات، قطعات و اجزای گوناگونی داشته باشند. در حالت کلی اجزای اصلی یک مه پاش شامل نازل های پاشش، پایه های نازل، شیرآلات، لوله ها، بست های نگه دارنده، سه راهی، تایمر های کنترلی، سیستم فیلتراسیون آب و بر اساس میزان فشار مورد نیاز پمپ مخصوص می باشد. در حالت های خانگی به دلیل کارکرد سیستم در فشار پایین می توان بدون در نظر گرفتن پمپ سیستم مه پاش را اجرا نمود.

مکانیزم کارکرد مه پاش

 

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] گاردن، سیستم های آبی مانند استخر و عایق استخر و جکوزی، مه پاش نیز بر روی قیمت تمام شده تاثیر گذار می […]

  2. […] و پرگولا، چتر روف گاردن، باربیکیو، گرمکن فضای باز، مه پاش، مبلمان و صندلی ها و لیستی بزرگ از موارد دیگر اشاره […]

  3. […] اجزا می توان به هواکش، سیستم آبیاری و اتاق کارگران و مه پاش نیز اشاره […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *