فیلتر خاک

فیلتر خاک یکی از لایه های به کار رفته در روف گاردن به منظور جلوگیری از عبور خاک به لایه های زیرین می باشد. این لایه بر روی لایه زهکشی که مسئول جمع آوری آب می باشد قرار گرفته و جلوی عبور خاک و انتقال به لایه زهکشی می شود. مهم ترین ویژگی این لایه نفوذپذیری نسبت به آب می باشد از این رو بدون اینکه آب را در داخل خود نگه دارد از عبور دیگر مواد به لایه های زیرین جلوگیری می کند. فیلتر خاک مزایا و خصوصیات منحصر به فردی دارد که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم.

کاور فیلتر خاک

مزایا فیلتر خاک

از مهم ترین مزایای فیلتر خاک انتخاب پذیری نسبت به عبور می باشد. از این رو آن را فیلتر می نامند. بنابراین این لایه آب را از خود عبور داده تا در لایه زهکشی آب جمع آوری شود در صورتی که دیگر مواد بر روی آن باقی ماند و مانع عبور به سمت لایه زهکشی می شود. از دیگر مزایای آن مقاومت مکانیکی بالا و تحمل در برابر اسید ها می باشد که این لایه را برای این بخش ایده آل می نماید. زیرا پس از اجرای روف گاردن دسترسی به لایه های زیرین مقدور نبوده و یا به سختی می توان به آن ها دسترسی داشت از این رو باید لایه فیلتر خاک مقاومت کافی در برابر انواع آسیب های فیزیکی و شمیایی را دارا باشند.

رول فیلترخاک همراه با لایه زهکشی

کاربرد فیلترخاک

همانطور که گفته شد کاربرد اصلی فیلتر خاک جلوگیری از عبورر موادی غیر از آب می باشد. که این لایه را منحصر به فرد برای روف گاردن می نماید. به منظور آشنایی با این حالت می توان لایه های مختلف روف گاردن که سامل لایه رویین یا خاک، لایه ریشه که در برابر آسیب رساندن ریشه به دیگر لایه مورد استفاده قرار گرفته سپس لایه فیلتر خاک می باشد و پس از آن لایه زهکشی و در نهایت لایه عایق رطوبتی و سپس سطح بام می باشد. پس یکی از بخش های مهم و مرکزی در هر روف گاردن لایه فیلتر خاک بوده که باید آب را از خود عبود داده و از عبور دیگر مواد جلوگیری نماید.

مقطع روف گاردن و لایه فیلتر خاک

از مهم ترین پارامترهای یک لایه فیلترخاک می توان به میزان عبور پذیری آب در آن اشاره نمود. در این حالت در صورتی که حفرات بزرگ باشد احتمال عبور خاک و دیگر مواد از آن ها بیشتر می شود همچنین در صورتی که حفرات بسیار کوچک باشد نفوذ پذیری کم شده و باعث اجمع آب می شود. همچنین در حالت استفاده از روف گاردن مدولار می توان از این فیلتر نیز استفاده نمود.

لایه های مختلف روف گاردن

خصوصیات فیلترخاک

یکی از مهم ترین ویژگی ها مقاومت بالای این لایه می باشد. زیرا در صورتی که مقاومت کافی نداشته باشد ممکن است پاره شون و خاک از آن ها عبور نماید. همچنین به دلیل اینکه در لایه های بالاتر ریشه گیاهان قرار دارد ممکن است در محیط اسیدی قرار گیرند لذا داشتن مقاومت بالا در برابر اسید شدیدا مهم می باشد. خاصیت فیلتراسیون و داشتن بافتی مقاوم و همچنین تحمل وزن از دیگر ویژگی های این فیلتر ها می باشد. زیرا به وزن خیلی بالا خاک و مبلمان روف گاردن و همچنین ساکنین که بر روی آن حرکت می کنند می تواند وزن زیادی را ایجاد نماید از این رو این لایه باید تحمل بالایی در برابر وزن روف گاردن داشته باشد.

رول کامل فیلترخاک

از دیگر موارد مهم در خصوصیات فیلتر خاک می توان به ماندگاری بالا و طول عمر زیاد آن ها اشاره نمود. زیرا همانطور که گفته شد این لایه یکی از بستر های زیر زمینی روف گاردن بوده تعویض آن ها به راحتی قابل انجام نمی باشد به همین دلیل ماندگاری و دوام بالا از ویژگی های مهم این لایه می باشد. به دلیل نفوذ پذیری لایه فیلتر خاک ضخامت آن ها معمولا کم بوده و در حد 1 تا 10 میلی متر میباشد و به صورت رولی قابل استفاده بود برای استفاده نیز دو لایه فیلتر خاک با اورلپ چند سانتی متری بر روی هم قرار گرفته و این لایه را تشکیل می دهند.

فیلتر خاک همراه با لایه دیرین

جنس فیلتر خاک

با توجه به موارد گفته شده در مورد خصوصیات فیلتر های خاک مبنی بر خاصیت فیلتراسیون، مقاومت و دوام بالا یکی از مناسب ترین گزینه ها مواد پلیمری می باشد. این مواد علاوه بر خصوصیات بالا نسبت به مواد مشابه از قیمت پایین تری برخوردار می باشند. از این رو الیاف پلی استر، پلی پروپیلن و در بعضی موارد پی وی سی که با غلطک های حرارتی به صورت یک لایه با بافت های تو در تو تبدیل شده باشد از مهم ترین متریال های فیلتر خاک می باشد. همچنین از مطرح ترین برند های فیلتر خاک می توان به برند تترا آلمان و برند دوپونت آمریکا اشاره نمود.

بافت فیلترخاک

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] آب باران و آب باغچه ها انجام میشود و روی زهکش ها از فیلتر خاک و لایه های محافظتی مثل ژئوتکستایل و آب بند کننده […]

  2. […] تخلیه هدایت می شود. به منظور محافظت از لایه زهکشی یک لایه فیلتر خاک بر روی آن قرار گرفته که وظیفه ی آن عبور آب و جلوگیری از […]

  3. […] وزن روف گاردن ابتدا باید وزن زیر سازی مورد نیاز شامل فیلتر خاک، ژئوتکستایل، ژئوممبران بر روی روف گاردن محاسبه شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.