بازسازی ساختمان یکی از موارد خاص در زمینه معماری می باشد. بازسازی به هر فعالیتی که در آن بتوان با رفع مشکلات و همچنین نوسازی قسمت های مختلف پرداخته شود گفته می شود. در حالت کلی تغییرات ایجاد شده در نمای ساختمان، تاسیسات، طراحی مجدد داخل ساختمان، تغییر دکوراسیون، تعمیرات سقف، تعمیر خرابی ها را می توان از موارد بازسازی ساختمان دانست. در بعضی موارد بازسازی با نوسازی اشتباه گرفته می شود و همچنین بازسازی روش های گوناگون داشته و مراحل گوناگونی دارد. از این رو در این مقاله به بررسی انواع روش ها و همچنین دیگر موارد در این زمینه می پردازیم.

مرمت و بازسازی ساختمان های قدیمی توسط شرکت چوب و چکش کاور

مزایای بازسازی ساختمان

از مهم ترین مزیت های بازسازی ساختمان افزایش عمر مفید ساختمان می باشد. همچنین با بازسازی میتوان به خانه طرح های نو داده و باعث ایجاد زیبایی و تنوع در ساختمان شد. از دیگر موارد می توان به افزایش قیمت ملک اشاره نمود که به دلیل مدرن و نو شدن مجدد ساختمان ایجاد می شود. در حالت کلی مزایا به صورت زیر خلاصه می شود:

·        افزایش بهای ملک

·        نو شدن ساختمان

·        مدرن شدن ساختمان

·        رفع ایراد ها

·        افزایش طول عمر

·        ایجاد تنوع

بازسازی راه پله ساختمان

انواع روش های بازسازی ساختمان

همانطور که گفته شد بازسازی به منظور ایجاد تغییرات در ساختمان جهت افزایش عمر و همچنین موارد دیگر می باشد. از این رو بازسازی در معماری امروزی با توجه به افزایش قیمت ساختمان ها و همچنین آپارتمانی شدن آن ها بسیار مهم و ضروری می باشد. در حالت بازسازی می تواند بر روی نمای ساختمان، بر روی تاسیسات، طراحی مجدد، رفع خرابی و تعمیر آن ها و همچنین تغییر در دکوراسیون باشد. در ادامه به بررسی انواع این روش ها می پردازیم.

استفاده از ماشین های بزرگ در بازسازی ساختمان

بازسازی نمای ساختمان

بازسازی نمای ساختمان معمولا به دلیل تغییر در استراکچر بیرونی باید با استفاده از مجوز صورت پذیرد. بازسازی نما به دلایل گوناگون صورت می پذیرد. یکی از این دلایل رفع مشکلات پیش آمده در پشت نما می باشد. از این رو پس از جدا نمودن نمای قبلی میتوان مشکلات پیش آمده را رفع نموده و سپس نمای جدید نصب شود. همچنین از دیگر موارد در این زمینه ایجاد تغییر و نوسازی نما می باشد. در این حالت می توان از نمای ساختمان لاکچری یا نمای ساختمان سبز به جای نمای قدیمی استفاده نمود. نمونه ای از این نوع تغییرات را می توان استفاده از ترموود در نمای ساختمان دانست که با این روش میتوان نمای بیرونی را مانند یک ساختمان نوساز و مدرن جلوه داد. البته برای این کار باید زیر سازی ترموود نیز انجام شود. در این راستا می توان رنگ های گیاهی به منظور نو نمودن نمای چوبی نیز استفاده نمود.

استفاده از داربست در بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان بخش تاسیسات

یکی از مهم ترین موارد در زمینه بازسازی را میتوان بازسازی تاسیسات دانست. در این حالت می توان بازسازی را به منظور کاهش خرابی ناشی از نشتی ها، پوسیدگی هایی که سیستم های تاسیساتی می تواند بوجود آورد، دانست. این بازسازی ها شامل تعمیر لوله ها، تعویض لوله های پوسیده، قرار دادن سیستم های جدید تاسیساتی، مدرن نمودن سیستم ها و دیگر موارد دانست. یکی از مواردی که در بازسازی تاسیسات مورد اهمیت است چک کردن مسیر لوله کشی، رایزر آب و همچنین برق کشی به منظور کاهش سر و صدا و نستی یا اتصالی ناشی از خرابی یا استهلاک دانست و در صورت نیاز از قوطی کشی برای ایجاد مسیر های عبوری استفاده نمود.

بازسازی سقف

بازسازی سقف بر اساس چندین مورد صورت می پذیرد. در بعضی موارد به منظور تقویت سقف از تیرچه های افقی استفاده می شود. در موارد دیگر باز سازی در سطح بیرونی و عایق نمودن سقف می باشد. همچنین در مواردی می توان از روف گاردن جهت انجام اینکار استفاده نمود تا علاوه بر عایق نمودن محیطی زیبا و جذاب به خانه اضافه نمود. از دیگر موارد به توان به ایجاد سقف کاذب درون ساختمان به منظور بازسازی و زیباسازی آن اشاره کرد.

بازسازی ساختمان توسط شرکت چوب و چکش

طراحی مجدد

طراحی مجدد بر اساس سازه اصلی ساختمان و تغییر در دیوار های جانبی و دیگر موارد می باشد. این طراحی می تواند به دلیل نیاز کارفرما و بر اساس تغییرات دلخواه آن ها و یا تغییر در کاربری قسمت های مختلف ساختمان باشد. این تغییر در صورتی که در اسکلت بتنی اصلی ساختمان، آرماتور بندی کف ساختمان، پدستال تغییری ایجاد نشود نیاز به اخذ مجوز نمی باشد ولی در صورت تغییرات اساسی ابتدا باید مجوز های لازم اخذ و سپس طراحی و بازسازی انجام شود. همچنین می توان تغییراتی در سیستم کامل خانه بوجود آورده و یک ساختمان هوشمند و در بعضی موارد ساختمان سبز ایجاد نمود.

ایمنی در بازسازی ساختمان

تعمیر خرابی ها

تعمیر خرابی ها از بنیادی ترین دلایل در بازسازی ساختمان می باشد. در حالت کلی بازسازی در هر قسمت به منظور رفع ایراد و خرابی ها می باشد زیرا پس از مدتی استفاده استهلاک به ساختمان وارد شده و نیاز به رفع مشکلات ایجاد شده در ساختمان میی باشد. بناربراین می توان گفت در وهله اول منظور از باز سازی ساختمان تعمیر خرابی ها بوده که منجر به افزایش عمر ساختمان می شود. همچنین از مهم ترین بخش ها در زمینه تعمیر خرابی ها کف سازی می باشد.

تغییر دکوراسیون

این سبک از بازسازی به منظور زیبا نمودن دکوراسیون داخلی می باشد. این روش بیشتر در جهت بحث های زیباشناختی و ایجاد تنوع در ساختمان می باشد. در این حالت می توان از افراد متخصص در این زمینه به منظور کاربردی نمودن و همچنین تلفیق رنگ و مسائل زیبایی شناسی کمک گرفته شود. تغییرات اصلی می تواند در ورودی ساختمان، استفاده از دیوارپوش گیاهی، دیوار سبز، ماس وال به منظور زیباتر نمودن محیط باشد.

ساختمان بازسازی شده توسط شرکت چوب و چکش

تفاوت بازسازی و نوسازی

همانطور که گفته شد هدف اصلی بازسازی، افزایش طول عمر ساختمان با تعمیر خرابی ها می باشد. زیرا رفع مشکلات ساختمان موجب کاهش استهلاک وارد شده به ساختمان شده و عمر مفید ساختمان را افزایش می دهد. نوسازی بیشتر در زمینه تغییر در ظاهر و باطن می باشد و هدف اصلی آن بحث های زیبایی شناسی می باشد.

نحوه مرمت ساختمان

هزینه بازسازی

هزینه بازسازی را می توان به دو دسته تعمیرات اساسی و همچنین بحث های زیباشناسی تقسیم بندی نمود. در حالت کلی می توان پارامتر هایی مانند هزینه های طراحی، کارشناسی و اجرا، هزینه کاغذ دیواری، کفپوش ها، سقف کاذب، اثاثیه جدید، و عواملی مانند متراژ، عملیات حمل نخاله، عملیات تخریب، و دستمزد های بازسازی اشاره نمود.

قیمت بازسازی ساختمان

عوامل تاثیر گذار برای بازسازی ساختمان

سه عامل مهم که در بازسازی ساختمان مهم می باشد شامل بودجه که عامل کلیدی و تاثیرگذار در نحوه انجام بازسازی و میزان بازسازی می باشد. عامل دوم سلیقه می باشد که بسیار بر روی بازسازی موثر بوده و می تواند بازسازی به گونه ای انجام شود که بسیار چشمگیر باشد. در نهایت بازسازی بر اساس قدمت ساختمان و میزان مورد نیاز آن میباشد.

مراحل انجام بازسازی

مراحل بازسازی شامل مشورت با کارشناس، بازدید، تهیه نقشه، برآورد، زمان بندی، کسب مجوز های لازم، تخریب، اجرای کارهای بنایی و تاسیساتی و در نهایت حمل نخاله و نهایی نمودن مراحل می باشد.

8 پاسخ

تعقیب

  1. […] را می توان در هنگام بازسازی ساختمان مورد بررسی و بازدید قرار داده و در بعضی موارد نیز در […]

  2. […] استفاده از آن برای عموم آزاد است. البته قرار است با بازسازی ساختمان، مرمت و بازسازی روف گاردن نیز بر روی آن انجام […]

  3. […] می تواند آسیب های جبران ناپذیری ایجاد نماید. و نیاز به بازسازی ساختمان را بوجود […]

  4. […] و هم در بیرون آن از مهم ترین بخش های ساخت یک ساختمان یا بازسازی ساختمان می باشد که اگر به درستی انجام نشود می تواند خساراتی […]

  5. […] چشم گیری می شود. معمولا برای زیبا نمودن نما در هنگام بازسازی ساختمان، نمای های کاپوزیت وود پلاست نیز استفاده می […]

  6. […] از آن باید بر اساس الزامات مورد نظر ساختمان سازی و بازسازی ساختمان صورت پذیرد. در این مقاله سعی داریم شما را با پایه ستونی […]

  7. […] مربوط به مرمت و بازسازی آن نمی باشد بلکه بر اساس مرمتوبازسازی ساختمان می باشد. این بدان معناست که پس از مرمت و بازسازی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *