ژئوممبران چیست

ژئوممبران ها معمولا لایه های پلیمری هستند که به عنوان عایق و بدون نیاز به زیرسازی خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. در بعضی موارد ژئو ممبران ها را با نام ورق های استخری می شناسند که دلیل آن کاربرد این مواد به عنوان عایق استخر های صنعتی و دیگر عایق استخر های دیگرهای می باشد. در بیشتر موارد از یک لایه محافظ ژئو تکستایل برای ژئوممبران ها استفاده شده که باعث می شود یک لایه به نام ژئوکامپوزیت ساخته شود. ترکیب این دو ماده با هم یک لایه خیلی مقاوم و مناسب برای کاربردهای گوناگون بوجود می آورد. در ادامه به بررسی این کاربرد ها مزایا و دیگر موارد مربوط به این لایه می پردازیم.

ژئوممبران کاور

مزایا ژئوممبران ها

ژئوممبران ها امروزه مورد استقبال قرار گرفته اند. از این رو می توان گفت ژئو ممبران ها یکی از مهم ترین بخش و استراتژیک ترین نیاز ها را برای انسان ها برآورده می کنند. درلیل این خصوصیات و استقبال مزایای بیشمار این مواد می باشد که شامل موارد زیر است:

رول ژئو ممبران

·       مقاوم در برابر خوردگی و سایش

·       مقاومت در برابر پارگی و ترک خوردگی به دلیل خاصیت ارتجاعی

·       نصب و راه اندازی آسان و سریع

·       یک چهارم هزینه عایق های مشابه را دارد

·       مقاوم در برابر نفوذ و آسیب جوندگان موذی

·       عمر طولانی 50 ساله

·       مقاومت در برابر تغییرات دمایی و عوامل محیطی

·       مقاوم در برابر فشار آب

·       آلودگی ایجاد نمی نماید و میتواند در صنایعی که نیاز به استریل بودن باشد استفاده شود

·       عدم چسبیدن جلبک و خزه و باکتری به سطح آن

·       نفوذ ناپذیری 100 درصدی نسبت به آب

·       مقاومت در برابر آسیب های طبیعی مثل زلزله به دلیل خاصیت الاستیک

ژئوممبران پلی اتیلنی با دانسیته بالا

کاربرد ژئو ممبران ها

اولین و مهم ترین کاربرد ژئوممبران ها مقاومت بالادر برابر نفود پذیری آب می باشد. این مواد به عنوان عایق 100 درصدی آب بود که برای ساخت استخر و مخازن آب مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین مقاومت بالای این مواد در برابر مواد شیمیایی این لایه را به عنوان یکی از بهترین مواد برای عایق نمودن استخر های خاص مانند استخر مواد شمیایی و مخازن شمیایی می نماید.

استفاده از ژئو ممبران برای عایق نمودن سد

در حالت کلی کاربرد ژئوممبران ها را می توان به کاربرد صنعتی در زمینه های ژئوتکنیک مثل صنایع معدنی به منظور ساخت استخر های مورد نیاز معدن و مخازن ترسیب، صنعت آب و فاضلاب جهت ذخیره  و انتقال سیالات، سیستم آبیاری، در بخش کشاورزی برای ساخت کانال ها و استخر های ذخیره ی آب و همچنین صنایع حمل نقل، نفت و گاز، دفن زباله و کاربرد های زیست محیطی اشاره نمود.

استفاده از ژئو ممبران در استخر های صنعتی

انواع ژئوممبران ها

همانطور که گفته شد ژئوممبران ها از نوع پلیمری بوده و بر اساس کاربرد و خصوصیات مورد نیاز می توانند به صورت پلی اتیلن با تراکم بالا یا HDPE یا پلی اتین خطی با تراکم پایین یا همان LLDPE، پلی وینیل کلراید یا PVC  و  رس های خطی ژئوسنتزی یا همان Geosynthetic clay liner یا GCL باشد.

انواع ژئوممبران پلی اتیلنی

خصوصیات ژئو ممبران ها

از مهم ترین خصوصیت های ژیوممبران عدم تاثیر UV بر روی آن می باشد. زیرا اکثرا این مواد در تماس مستقیم با خورشید بوده و بر خلاف دیگر پلیمر ها که تخریب پذیری بالایی نسبت به UV دارند این ماده می تواند به مقدار قابل قبولی در برابر آن مقاومت نماید. از دیگر موارد می توان به استحکام بالا در برابر نفوذ ریشه گیاهان و رشد گیاه در زیر آن اشاره نمود. زیرا این مواد معمولا نیاز به زیرساخت نداشته و اکثرا بر روی زمین های خاکی قرار میگیرند و در صورتی که گیاه در زیر آن رشد کند توانایی نفوذ به درون آن و آسیب رساندن به ژئوممبران را ندارد.

عایق نمودن استخر با استفاده از ژئوممبران

این مواد نیز مانند دیگر لایه های پلیمری به صورت رولی بوده و برای استفاده از اورلپ 5 تا 15 سانتی متری مانند لایه ژئوتکستایل برای آن ها استفاده می شود و همچنین برآورد هزینه برای این لایه به صورت متر مربع می باشد.

شرکت چوب و چکش یکی از معتبر ترین شرکت های استفاده کننده ژئوممبران قزوین برای شما این امکان را فراهم کرده است تا با تماس با مشاوری این شرکت در زمینه کار با ژئوممبران ها مشاوره لازم داده شود.

نحوه نصب ژئوممبران

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] خاک و لایه های محافظتی مثل ژئوتکستایل و آب بند کننده ژئوممبران که دارای ویژگی های ، الاستیک، سازگار با محیط زیست، […]

  2. […] نوع پلی استر می باشد و به عنوان یک لایه محافط برای لایه ژئو ممبران مورد استفاده قرار […]

  3. […] ترین مصرف آن ها در استخر های صنعتی به عنوان لایه محافظ ژئوممبران می باشد. در صورت قرار گیری ژئو ممبران بر روی این لایه یک […]

  4. […] وزن زیر سازی مورد نیاز شامل فیلتر خاک، ژئوتکستایل، ژئوممبران بر روی روف گاردن محاسبه شود. سپس وزن تجهیزات و مبلمان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.