کلمه نمای ساختمان در اصل از واژه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است ، و به صورت خارجی یا تمام چهره های خارجی ساختمان تعریف می شود. این اصطلاح غالباً فقط برای نمای اصلی یا جلوی خانه به کار می رود. نمای ساختمان همراه با سقف ، یکی از مهمترین عناصر یک ساختمان است ، زیرا به عنوان مانع اصلی در برابر عناصر آب و هوایی خارجی عمل می کند که می تواند به سلامت سازه آسیب برساند ، مانند باران ، برف ، باد ، یخبندان ، خورشید و غیره. به همین دلیل ، انتخاب یک سیستم نما که در برابر این خطرات محافظت کند بسیار مهم است و در عین حال به دستیابی به مصرف انرژی کمتر ، کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک می کند.

زیباسازی نمای ساختمان با استفاده از گیاهان کاور

تعریف نمای ساختمان

نمای ساختمان به یک طرف ، به طور معمول قسمت جلویی یک سازه ساختمان اشاره دارد. این یکی از جدایی ناپذیرترین قطعات در طراحی کلی سازه است ، زیرا شخصیت و ویژگی منحصر به فردی به آن می بخشد. نما ساختمان می تواند به چندین شکل و اندازه باشد، در واقع این یکی از قطعات سازه ای است که معمار را قادر می سازد تا آزمایش کند و استعداد خود را به نمایش بگذارد و خلاقیت های خود را زنده کند.

طراحی سه بعدی نمای ساختمان پیش از شروع به کار توسط شرکت چوب و چکش

هر از چند گاهی ، مردم نما را با ساختمانهای قدیمی یا ساختمانهای معتبر مرتبط می دانند ، اما امروزه هر ساختمانی می تواند نمای قابل تشخیص ایجاد کند. علاوه بر این ، مردم حتی یک نما را با چیزی پیوند می دهند که فقط به فاکتور زیبایی ساختار ساختمان اضافه می کند. اما این تمام کارهایی نیست که انجام می دهد! بله ، اهمیت نما در معماری بسیار بیشتر از این است. به همین دلیل ، ما در چوب و چکش به اهمیت واقعی نمای ساختمان میپردازیم.

اهمیت نمای ساختمان در معماری

نماها صورت یک ساختمان است و این قسمت از پاکت ساختمان اهداف مختلفی را دنبال می کند. بیایید برجسته ترین موارد را مورد بحث قرار دهیم: طراحی نمای ساختمان با استفاده از نرم افزار و استفاده از ترموود در نما

شخصیت و هویت را اضافه می کند

خوب ، این باید شماره یک باشد. نمای ساختمان فرصتی برای تأکید بر طراحی است. بعضی از ساختمان ها به طرحهای استاندارد بسنده می کنند و کاملاً از مقررات ساختاری پیروی می کنند اما همیشه فاقد هویت ، شخصیت آنها هستند. یک نمای ساختمان می تواند نقش بزرگی در این امر ایفا کند زیرا منحصر به فرد بودن آن را به سازه ای منتقل می کند که اثر مخرب ساختمان را که فاقد چیز خاصی است ، نفی می کند. طراحی نمای ساختمان توسط شرکت چوب و چکش

نقش محوری در بهره وری انرژی را بازی می کند

علاوه بر زیبایی ، نما نقش اساسی در بهره وری انرژی و اتصال نمای خارجی به فضای داخلی ساختمان دارد. نما می تواند به میزان قابل توجهی قبض های انرژی کمک کند. ممکن است فکر کنید که چطور یک نما باعث کاهش بهره خورشیدی می شود ، که به نوبه خود باعث کاهش بارهای خنک کننده ساختمان می شود که در پایان باعث کمترین هزینه قبض انرژی می شود.

نمای ساختمان سپر در برابر عناصر طبیعی

نمای ساختمان از سرنشینان در برابر باد و باران و شدت دما و رطوبت محافظت می کند. نماها به دلیل مقاومت در برابر دما ، هوا و خوردگی ، که طی دهه های طولانی یک ویژگی ارزشمند است ، بسیار محبوب هستند.استفاده از دیوارپوش های گیاهی مانند عایق حرارتی عمل نموده و می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. نمای ساختمان کار شده با ترمو چوب توسط شرکت چوب و چکش

 نمای ساختمان تهویه طبیعی را تضمین می کند

 نمای ساختمان در اصل پوست خارجی آن است. و محافظت شده توسط پوست خارجی ، تهویه طبیعی را تأیید می کند. این امر از طریق ابزارهای مختلف مانند جنبه های طراحی ، پوسته های حفره و پنجره های مکانیزه به دست می آید. همچنین ، نمای ساختمان اطمینان می دهد که در شرایط سخت آب و هوایی مانند باد ، باران و برف ، راحتی سرنشین به خطر نیفتد

 نمای ساختمان عایق صوتی را فراهم می کند

یک پوست خارجی یا نمای ساختمان خوب که طراحی شده است در مقایسه با نمای معمولی ساختمان درجه بالایی از راحتی صوتی را برای سرنشینان خود فراهم می کند. راحتی صوتی به هیچ وجه تهویه مورد نیاز ، تبادل هوا و ارتباط بصری با قسمت خارجی را به خطر نمی اندازد. نمای ساختمان کار شده توسط شرکت چوب و چکش

راحتی می دهد و بهره وری می بخشد

یک سیستم نمای ساختمان با موفقیت طراحی شده ، به سرنشینان این توانایی را می دهد تا نفوذ نور را با روش های مختلف ، مانند پنجره ها یا دستگاه های سایه زنی تنظیم کنند. علاوه بر این ، همچنین امکان تنظیم حرکت هوا و دما با پنجره های قابل استفاده را فراهم می کند ، که باعث افزایش سطح راحتی ساختمان می شود. هنگامی که سطح راحتی به اوج می رسد ، بهره وری بهتر کار کاملاً مشهود است.

نمای ساختمان امنیت اضافی را فراهم می کند

یک سیستم نما خوب یک روش نسبتاً بدون مانع برای دستیابی به امنیت ساختمان را با برنامه ریزی صحیح و درمان دهانه های ساختمان بر خلاف سیستم مرسوم کوره ها و میله ها فراهم می کند.

زندگی را به ساختار می افزاید

نمای ساختمان نتیجه فناوری پیشرفته و فرآیندهای پیشرفته ساخت هستند که به این معنی است که در برابر محیط خارجی بسیار مقاوم هستند. در مقایسه با رنگهای خارجی که معمولاً استفاده می شود ، اینها می توانند لک به نظر برسند ، خاک و گرد و غبار را به خود جلب کنند ، نماها محکم و مقاوم در برابر آب و هوا هستند ، این قدرت باعث می شود دوام زیادی داشته باشند از این رو برای دهه ها دوام دارند. علاوه بر این ، با نوآوری های جدید در مواد ، ایده ها و طراحی ، نمای ساختمان در حال باز کردن چندین فرصت برای ساختمان است. نمای ورودی ساختمان

انتخاب نمای ساختمان مناسب

درست ساختن نما بسیار مهم است زیرا می تواند به میزان قابل توجهی بر روی روشنایی ، گرمایش و تهویه سازه ها تأثیر بگذارد. در حالی که فاکتورهای زیادی وجود دارد که در نمای ساختمان نیاز به توجه دارد ، یکی از دلهره آورترین موارد این است – انتخاب ماده مناسب. همچنین ، تصمیم شما در مورد مواد نما مناسب باید پس از در نظر گرفتن طیف وسیعی از عوامل مانند:

 • مقاومت آب
 • بهره وری انرژی
 • زیبایی و بافت
 • تطبیق پذیری
 • سازگار با محیط زیست
 • ماندگاری
 • هزینه

در زیر ، انواع مختلف نما یا دیوارهای خارجی که در حال حاضر در معماری استفاده می شود ، و همچنین مشخصات هر یک از آنها توضیح می دهیم. در حالت کلی می توان از ترموود یا کامپوزیت وود پلاست برای ایجاد نمای چوبی استفاده نموده و یا استفاده از گیاهان تزئینی رونده باعث ایجاد نمای سبز که یک نمای  لاکچری می باشد، به نمای ساختمان جلوه زیبایی بخشید و به نوعی از این روش در معماری سبز برای ساخت ساختمان سبز استفاده نمود.

نمای ساختمان سبک

این نوعی نما است که به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد ، اما بخشی از آن را تشکیل نمی دهد. از آنجا که به ثبات ساختمان کمک نمی کند ، لازم است نمای سبک برای پشتیبانی از بارهایی که به اجزای آن فشار وارد می کنند ، طراحی شود. موادی که به طور معمول برای روکش کاری استفاده می شوند شامل شیشه و فلز هستند. برای نمای سبک وزن دو نوع ساخت وجود دارد: دیوار پرده ای و نمای تابلویی.

با یک دیوار پرده ای ، نما به طور مداوم از اطراف چارچوب سازه عبور می کند ، در حالی که با یک نمای روکش دار ، چارچوب نما را قطع می کند. برخی از مزایای خاص سیستم نمای سبک ، سهولت نصب و میزان نوری است که به ساختمان وارد می کنند. در مقایسه با انواع دیگر نما ، نماهای سبک عایق حرارتی و صوتی کمتری ایجاد می کنند و هزینه های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارند. این نوع نما عمدتا در ساختمانهای اداری متوسط ​​و بلند نصب می شود. هنر زیبای طراحی نمای ساختمان با استفاده از چوب و ترموود

نمای ساختمان سنگین وزن

همانطور که از نام آن مشخص است ، این نوع نما متشکل از مصالح ساختمانی با وزن قابل توجه است. برای اینکه یک نما سنگین به نظر برسد ، وزن متوسط ، از جمله عناصر جامد و توخالی ، باید بالاتر از 100 کیلوگرم در متر مربع باشد.

نمای ساختمان پیش ساخته

این نوع نما عمدتا از ماژول های پیش ساخته تشکیل می شود که بهم متصل می شوند یا در محل جمع می شوند. اجزای سازنده این نماها بصورت صنعتی در کارخانه های بسیار مکانیزه تولید می شوند و اغلب آنها از پانل های چوب و بتن استفاده می کنند. از مزایای اصلی این نوع نما می توان به سرعت و سهولت نصب و همچنین هزینه کمتر نسبت به سایر سیستم ها اشاره کرد. از نظر معایب ، گزینه های طراحی محدودتر هستند و برای زنده ماندن حداقل کار لازم است. از نمای پیش ساخته معمولاً در کارخانه های صنعتی و مراکز خرید بزرگ استفاده می شود. در این گروه انواع مختلفی از نما پیدا می کنیم که بسته به نیاز عایق حرارتی ، ممکن است تحمل کننده بار باشند یا از خود پشتیبانی کنند و ممکن است محفظه هوا داشته باشند یا نداشته باشند.

نمای ساختمان سنتی

این طبقه بندی شامل نماهایی است که از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر ، سنگ ، چوب ، سرامیک ، رندر و … استفاده می شود. مزایای آن این است که ساخت آنها پیچیده تر است ، سریع نصب می شوند و هزینه کمی دارند. از طرف دیگر ، از آنجا که نماهای کلاسیک فاقد محفظه هوا یا عایق هستند ، عایق حرارتی و صوتی کمتری ایجاد می کنند که به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی کمتر است.

سیستم های ETI

سیستم های ETI (عایق حرارتی خارجی) شامل نصب صفحاتی از مواد عایق در اطراف ساختمان است که توسط ملات محافظت می شوند و به دیوار حمایت کننده چسبیده یا مکانیکی می شوند. سپس سیستم با روکش یا پایان مناسب زیبایی زیبایی ملک به پایان می رسد. پرکاربردترین مواد در جنبه عایق بندی سیستم ETI ، پلی استایرن منبسط شده (EPS) ، پلی استایرن اکسترود شده (XPS) ، پلی استایرن منبسط شده گرافیت (EPS-G) و پشم معدنی (MW) هستند. از آنجا که سیستم ETI دارای یک لایه عایق است ، پل های حرارتی و خطر تراکم را کاهش می دهد. بنابراین ، این یک گزینه است که سطح مناسبی از کارایی را برای قیمت آن فراهم می کند ، زیرا هیچ هزینه ای از سیستم چارچوب حاصل نمی شود.

روکش ضدآفتاب

روکش صفحه باران یا سیستم نمای تهویه از یک دیوار تحمل کننده بار ، یک لایه عایق و مواد روکش ساخته شده است که با استفاده از یک ساختار حمایت کننده بر روی ساختمان ثابت می شود. تفاوت اصلی بین این و سیستم ETI این است که یک حفره هوا بین دیواره تحمل بار و مواد روکش دارد. حتی اگر نصب این سیستم هزینه بر و پیچیده تر باشد ، بیشتر اوقات یک گزینه مقرون به صرفه است زیرا شکاف هوا عامل بسیاری از مزایای روکش صفحه باران است. “اثر دودکش” که در داخل حفره هوا اتفاق می افتد به این معنی است که هوای گرم از قسمت بالای نما بالا رفته و خارج می شود.

در ماه های تابستان ، این پدیده همرفت طبیعی به معنای تجدید هوا است که از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. از طرف دیگر ، در زمستان هوا به همان اندازه گرم نمی شود و در داخل خانه باقی می ماند. گرما از بین نمی رود ، و این باعث صرفه جویی در انرژی ناشی از گرم شدن می شود. علاوه بر این ، روکش صفحه باران یک لایه محافظ دیگر در برابر تراکم و نفوذ آب و همچنین کمک به کاهش ظاهر ترک ها و شکاف ها در ساختمان است ، زیرا تغییرات دمایی کمتری را متحمل می شود. اینها تنها برخی از دلایلی است که روکش صفحه باران تهویه شده کارآمدترین سیستم نمای خارجی فعلی موجود است.

نمای خشت – مواد نمای جادویی

نماهای سفالی چیزی نیست جز پانل های ساخته شده از گل سرخ که می توانند روی دیوارهای خارجی یا نمای هر ساختمان روکش شوند. اینها نمای مدرن سازگار با محیط زیست و مقاوم هستند که ارزش و جنبه طراحی ساختار ساختمان را افزایش می دهند. نمای خشت نه تنها زیبا به نظر می رسد بلکه دارای مزایای بسیاری نسبت به سایر مصالح نما است ، در اینجا یک عکس فوری ارائه می شود:

دوام

کاشی های سفالی که برای دیوارهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرند از نظر مقاومت و ایمنی بالا مورد آزمایش قرار می گیرند و از این رو مواد مناسبی هستند که می توانند برای دیوارهای خارجی خانه ها ، ادارات و حتی ساختمانهای عمومی استفاده شوند. قدرت مقاومت در برابر آب و هوا آنها را بسیار مقاوم می کند که ده ها سال دوام می آورند.

درخواست تجدید نظر طولانی مدت

آنها نتیجه فناوری پیشرفته و فرآیندهای شلیک پیشرفته هستند ، از این رو در برابر محیط خارجی بسیار مقاوم هستند. نماهای سفالی می توانند مدت زمان طولانی تری رنگ خود را حفظ کنند و از آنجا که از کوزه گری ساخته شده اند ، هیچ گونه نشت کلسیم و اثر گل آذین ندارند.

پایدار

این منابع از منابع طبیعی مانند خاک رس ساخته شده اند ، از این رو بهترین گزینه برای ساخت نمای ساختمان های پایدار هستند.

عایق بندی را تأمین کنید

خاک رس یک عایق حرارتی طبیعی است و در کنار آن ، یک مزیت ترکیبی از نمای تهویه باعث افزایش عایق بیشتر می شود. نماهای سفالی باعث می شود که گرما از داخل ساختمان دور نشود و به طور طبیعی به حفظ آب و هوای داخلی راحت کمک می کند.

تعمیر و نگهداری رایگان

پس از نصب ، تعمیر و نگهداری آنها بسیار آسان است. آنها به راحتی می توانند از جغجغه صفحات جلوگیری کنند و سیستم بومی آنها که برای تخلیه آب باران فراهم می شود ، در جلوگیری از آلودگی کمک می کند ، که منجر به نگهداری کم می شود.

تعمیر آسان

تعمیر آن بسیار آسان است زیرا در آن هیچ استفاده از مهر و موم و یا مسیری وجود ندارد. علاوه بر این ، در غلبه بر سطوح ناهموار و ایجاد ترک بر روی دیوارها نیز کمک می کند.

نسوز

این یکی از مهمترین مزایای استفاده از نمای ساختمان سفالی است زیرا در دماهای فوق العاده بالا آتش گرفته و باعث مقاومت در برابر آتش می شود.

زیبایی ظاهری

نمای خشت جلوه ای مدرن از ساختمان ایجاد می کند ، آنها در تنوع رنگی متناسب با مفهوم کلی طراحی ساختمان هستند. نمای خشت در حال تبدیل شدن به اولین انتخاب معماران مدرنی است که می خواهند اثر انگشت محیط زیست خود را در جهان بگذارند.

نمای ساختمان ترموود

ترموود یک انتخاب برجسته برای نمای ساختمان است. روکش ها و ملافه های ترموود با دوام و پایداری بعدی در هر آب و هوایی مقاوم هستند. Lunawood Thermowood دارای رنگ قهوه ای زیبایی است که می تواند با محافظت از سطح با یک درمان رنگی حفظ شود. سطح درمان نشده با قرار گرفتن در معرض نور UV به مرور زمان به زیبایی خاکستری نقره ای می شود. نمای ساختمان ترموود یک راه حل زیست محیطی و فاقد مواد شیمیایی برای روکش های خارجی و نما است. طیف محصولات تخته های روکش گسترده ای را که با فناوری لمینیت چسب تولید می شوند ، فراهم می کند.

ترموود اجازه می دهد تا از چوب نرم اسکاندیناوی در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب با موفقیت استفاده شود. روکش های خارجی فاقد رزین بوده و در برابر پوسیدگی مقاوم هستند. ترموود بدون روکش می تواند 30 سال عمر مفید را فراهم کند. این واقعیت بر اساس تعدادی از شرایط از جمله کیفیت کار در زمان نصب و قرار گرفتن در معرض روکش در برابر آب و هوا از جمله مکان ، ارتفاع و طراحی است. در صورت پوشانده شدن ، طول عمر محصول افزایش می یابد – به شرطی که پوشش مطابق با توصیه های سازنده پوشش در طول عمر محصول حفظ شود.

سخن پایانی

نمای ساختمان طراحی شده با دقت می تواند ساختمان را با کارایی بیشتر برای صاحبان ، ساکنان و محیط کار کند. علاوه بر این ، این قدرت را دارد که عملکرد ساختمان موجود را کاملاً متحول کند. نما یک رابط بین فضای داخلی و محیط بیرونی است ، به عنوان یک پوست ساختمان ، نقشی اساسی در تبادل گرما ، نور و هوا دارد. با این حال ، عملکرد آن به انتخاب ماده مناسب و نصب صحیح آن بستگی دارد. برای دریافت صحیح نصب نمای ساختمان با گروه تخصصی چوب و چکش در تماس باشید.

16 پاسخ

تعقیب

 1. […] ها در کاربردهای مختلفی مانند درب‌ ها، پنجره‌ ها، نمای ساختمان، زیرسازی‌ ترموود و دیوارپوش‌ ها استفاده می ‌شوند. […]

 2. […] از المان‌ های طبیعی و سبز، همراه با جزئیات طراحی، به نمای ساختمان زیبایی و انرژی مثبت بیشتری می ‌بخشد. همچنین، در نظر […]

 3. […] استفاده از رنگ گیاهی شامل استفاده از چوب فرآوری شده در نمای ساختمان، کفپوش ها، دکور های داخلی، دکینگ، مبلمان فضای شهری، […]

 4. […] ایجاد سردرب های خاص و همچنین استفاده از هنر ایرانی در نمای ساختمان نیز از دیگر ویژگی های معماری ایران می توان به شمار […]

 5. […] ترموود قرار است در نمای ساختمان استفاده شود معمولا شاسی کشی هم جهت با چوب ترموود و در […]

 6. […] ورودی ساختمان بعد از نمای ساختمان و محوطه ساختمان در ابتدا دیده می شود. از این رو باعث […]

 7. […] به یک صورت می باشد. ولی کاربرد آن ها یک مورد بر روی نمای ساختمان و دیگر بر روی دیوار یا محل هایی مشابه دیوار به عنوان […]

 8. […] شود گفته می شود. در حالت کلی تغییرات ایجاد شده در نمای ساختمان، تاسیسات، طراحی مجدد داخل ساختمان، تغییر دکوراسیون، […]

 9. […] می توانید به بخش دیوار سبز مراجعه نمایید. همچنین بخش نمای ساختمان نیز به صورت کامل این موضوع را پوشش داده و می توانید با […]

 10. […] لاکچری مانند نمای ساختمان در وهله اول باید ویژگی های یک نمای معمول را داشته باشد. […]

 11. […] انجام فرایند باید پیش از اجرای نما صورت […]

 12. […] نمونه نمای ساختمان که در آن از پنل های چوب پلاست استفاده شده […]

 13. […] مسکونی تعریف کننده ورودی و یکی از مهمترین عوامل زیبایی نمای ساختمان می […]

 14. […] تخصصی چوب و چکش و تیم طراحی و اجرایی آن، محیط داخلی و نمای ساختمان، روف گاردن، تراس گاردن، محوطه سازی شما را به زیباترین […]

 15. […] گیاهانی که معمولا در هنگام بالا رفتن از دیوارهای خارجی نمای ساختمان مشاهده می شوند ، با استفاده از آنها به عنوان تکیه گاه […]

 16. […] منظر و نمای ساختمان و افزایش ارزش ساختمان و پایداری بنا و مدیریت صحیح […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *