ژئوتکستایل

ژئوتکستایل به هرگونه بافت پارچه ای، فیلترهای پارچه ای، پارچه های ساختمانی و پارچه های مصنوعی گفته می شود. در حالت کلی می توان گفت که ژئو تکستایل یک نمد صنعتی شبیه به موکت بوده که میتواند به عنوان ساپورت برای لایه های دیگر و یا به عنوان فیلتر های سطح پایین استفاده شود. اصلی ترین مصرف آن ها در استخر های صنعتی به عنوان لایه محافظ ژئوممبران می باشد. در صورت قرار گیری ژئو ممبران بر روی این لایه یک ژئو کامپوزیت با دوام و مقاوم بوجود می آید. از این رو این مواد در صنایع عمرانی، تاسیساتی و آب و فاصلاب، عایق استخر کاربرد بسیار داشته و در ادامه مقاله شما را بیشتر با این متریال پر کاربرد آشنا می کینم.

کاور ژئوتکستایل

کاربرد ژئوتکستایل

ژئو تکستایل از مهم ترین لایه های بکار رفته در کنار لایه ژئوممبران بوده و باعث می شود که این ماده به عنوان لایه محافظ ژئو ممبران بکار رود. از این رو در جاهایی که با سیال های مختلف در ارتبط می باشد ژئوتکستایل مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های این ماده استفاده به عنوان روکش جاده، زیرساخت خط آهن و تاسیسات راه آهن، احداث باند های فرودگاهی در سد سازی، جمع آوری مایعات و گاز ها، محوطه سازی و استخرها می باشد.

استفاده از ژئوتکستایل در راه سازی

در بعضی موارد نیز از این لایه به جای فیلتر خاک بر روی لایه زهکشی در روف گاردن استفاده می شود که البته به دلیل مقاومت پایین این ماده نسبت به فیلتر خاک، این کار اشتباه بوده و در بازه زمانی کوتاه تر نیاز به تعویض دارد. و از عوامل تخریب روف گاردن می باشد.

قرارگیری ژئوتکستایل زیر ژئوممبران برای محافظت

انواع

ژئو تکستایل ها به دو صورت بافته شده و بدون بافت می باشد. در حالت بافته شده مقاومت آن ها بسیار بالا رفته و با سرعت بالا می توان آن ها را در سطحی که نیاز است اجرایی نمود. در حالت بدون بافت از آن ها به صورت توده ای که متراکم و به هم پیوسته شده است استفاده می شود. این حالت معمولا قیمت ارزان تری داشته و به وفور در جاهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. به دلیل این که توده ها به صورت تصادفی متراکم می شود نسبت به حالت بافته شده از مقاومت پایین تری برخوردار بوده و برای اجرای آن نیازمند صرف وقت بیشتری می باشد.

رول کامل ژئوتکستایل

خصوصیات ژئوتکستایل

مهم ترین ویژگی ژئوتکستایل ها می توان به ویژگی ساپورت بودن آن ها اشاره کرد از این رو مقاومت بالایی داشته و  می تواند به عنوان یک لایه ساپورت مورد استفاده قرار گیرد. این لایه ها به صورت متخلخل بوده از این رو از آن ها می توان به عنوان فیلتر نیز استفاده نمود. البته فیلتر های ژئو تکستایل نسبت به دیگر فیلتر ها از انتخاب پذیری پایین تری بر خوردار می باشند. به دلیل داشتن بافتی متخلخل نفوذپذیری بالا داشته و خاصیت موئینگی منحصر به فردی نیز دارند. از این رو قدرت تر شوندگی بالایی داشته و می توانند در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.

قرارگیری ژئوتکستایل زیر ژئوممبران برای محافظت

یکی از ویژگی های منحصر به فرد که آن ها را مناسب برایی عملیات های راه داری می نماید توانایی جذب قیر این مواد می باشد از این رو شدیدا مناسب استفاده برای روکش جاده ها می باشد. در نهایت می توان از توانایی تحمل فشار آن ها نام برد که آن های برای عملیات های سنگین مانند احداث راه ها، فرودگاه و خط های آهن مناسب می نماید.

لایه بندی لایه های مختلف آسفالت با استفاده از ژئوتکستایل

جنس

این مواد نیز مانند فیلتر خاک یا ژئوممبران ها که نیاز به استقامت مقاومت بالا و در عین حال قیمت پایین و مناسب عملیات های بزرگ کند باید از نوع پلیمری باشد. از این رو این مواد معمولا از نوع پلی استر یا پلی پروپیلن و در بعضی موارد خاص از نوع پی وی سی می باشند. همچنین این مواد نیز به صورت رولی بوده و برای اجرا دولایه در کنار هم و با اورلپ چند سانتی متری از هم قرار میگیرند. این اورلپ می تواند بینتا 15 سانتی متر باشد.

لایه بندی ژئوتکستایل

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] تا همه منافذ به صورت کامل پوشانده شوند. استفاده از ژئو تکستایل و ژئو ممبران در بخش زهکشی ضروری […]

  2. […] میشود و روی زهکش ها از فیلتر خاک و لایه های محافظتی مثل ژئوتکستایل و آب بند کننده ژئوممبران که دارای ویژگی های ، الاستیک، […]

  3. […] بتن و سیمان و میکروژل، برای عایق ها شامل ژئوممبران ها و ژئوتکستایل و برای زیبا سازی استفاده از […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.