ماس وال یا همان دیوار خزه ای یکی از جدید ترین روش ها در زمینه ساخت دیوار زنده یا همان دیوار های سبز می باشد. در این دیوار ها از گیاهان و خره ها تثبیت شده برای ساخت آن ها استفاده می شود. عایق بودن این دیوار ها، ایجاد طراوت و شادابی و همیشه سبز بودن آن ها باعث محبوبیت این دیوار ها شده است و البته مانند دیگر دیوار های سبز در پی مزایای بیشمار آن ها، موس وال ها نیز دارای معایبی می باشند. جهت آشنایی کامل با این دیوار ها و همچنین بررسی مزایا و معایب آن ها می توانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نحوه طراحی دیوار خزه ای کاور

دیوار خزه ای یا ماس وال چیست؟

ماسوال یا دیوار سبز خزه ای نوعی از دیوار سبز بوده که با استفاده از خزه و گیاهان تثبیت شده که با یک فرآیند خاص فرموله شده اند می باشد. دلیل این فرمولاسیون ایجاد امکان عدم نیاز برای آب و نور و خاک می باشد. بنابراین بدون نیاز به عناصر اولیه برای فتوسنتز می توان یک دیوار زنده و همیشه سبز داشت. استفاده از واژه زنده در این حالت به درستی انجام شده و ماس وال ها با خزه های مصنوعی متفاوت می باشند. پس می تاون با آن ها آن حس نیاز به طبیعت را بر طرف نموده و از طرف دیگر از مزایای داشتن یک دیوار مصنوعی نیز برخوردار بود. همچنین برای قرار دادن خزه ها بر روی دیوار می توان از چسب حرارتی یا خمیر های مخصوص برای این کار استفاده نمود.

نحوه اجرای ماس وال

مزایای ماس وال (مزایای دیوار خزه ای)

ماس وال یا دیوار سبز خزه ای مزایای بیشماری دارد. اولین مورد از این مزایا زنده بودن آن ها و به صورت همزمان عدم نیاز به عناصر اولیه برای فتوسنتز است. همچنین به دلیل عدم نیاز به آب، خاک، نور کافی و مواد مغذی نگه داری از آن ها را به شدت آسان نموده و می توانند بدون نیاز به افراد، خودشان را به همان صورت که هستند حفظ نمایند. همچنین یکی از مهم ترین مزیت های آن ها همیشه سبز بودن است که می تاوند در تمام فصول باعث ایجاد حس تراوت و تازگی شوند. البته خود آن ها نیز مانند روز اول دارای طراوت و تازگی هستند.

مزایای موس وال

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این نوع از دیوار عدم نیاز به زیرسازی برای نصب می باشد. این حالت بر خلاف دیوار سبز یا دیوارپوش های گیاهی که برای آبیاری باید به صورت کامل دیوار را عایق نمود، بسیار فرآیند نصب را آسان می کند. همچنین نیاز به فضای کم و ایجاد عایق صوتی تا 35 درصد از دیگر موارد بسیار مهم در محبوبیت این دیوار ها می باشد. شکل پذیری ماس وال ها و استفاده از آن ها در هر ابعادی در کنار عمر بالای 25 ساله از دیگر مزیت های مهم برای دیوار سبز خزه ای می باشد. در نهایت با ایجاد حسی نو در خانه، زیبایی و لاکچری بودن می تواند بر روی قیمت ملک نیز تاثیر گذار باشد.

ماس وال چیست

معایب موس وال

مانند دیگر دیوار های سبز ماس وال ها نیز از مشکلاتی برخوردار می باشند. الین مورد در زمینه معایب دیوار سبز خزه ای، حساسیت آن ها به نور زیاد می باشد. از این رو این نوع از دیوار به هیچ عنوان نباید در محل هایی که نور خورشید به صورت مستقیم تابیده می شود، استفاده شود. پس می توان گفت این نوع از دیوار اصلا مناسب بیرون نبوده و از نوع دیوار سبز داخلی می باشند. همچنین این نوع از دیوار به گرما نیز حساس بوده که دلیل آن فرآیند فرمولاسیون آن ها می باشد و معمولا نیاز است در محیط های مرطوب و با رطوبت 40 تا 50 درصدی مورد استفاده قرار گیرند. این حالت آن ها را مناسب مکان هایی مانند استخر می کند.

ماس وال بسیار زیبا

محل های اجرای ماس وال

با توجه به موارد گفته شده در بالا برای محیط های داخلی و مناطقی که نور خورشید به صورت مستقیم تابیده نمی شود ماس وال ها مناسب می باشند. همچنین در این زمینه دیوار سبز خزه ای به دلیل نیازمندی به رطوبت برای محیط های مانند استخر های سرپوشیده بسیار مناسب می باشند. در حالت کلی می توان از ماس وال ها در ادارات، رستوران ها، مراکز تجاری، هتل ها، منازل مسکونی، پنت هاوس و مراکز سلامت استفاده نمود.

طرح زیبا از یک دیوار سبز خزه ای

شرکت چوب و چکش یکی از شرکت های فعال در زمینه دیوار سبز خزه ای و ماس وال در قزوین و تهران می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال یا به منظور برآورد قیمت، طراحی و اجری دیوار ماس وال می توانید با متخصصین این شرکت تماس گرفته و از رهنمود های آن ها بر خوردار شوید.

دیوار سبز خزه ای چیست

انواع ماس وال

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] سوی دیگر ماس وال های به عنوان یک دیوار زنده بوده و بر روی آن ها خزه و […]

  2. […] آن ها را به سه صورت دیوار سبز مصنوعی، دیوار سبز طبیعی و موس وال در نظر گرفت. البته در حالتی که دیوار سبز را به صورت […]

  3. […] نیز نمی باشد. این نوع از دیوار را دیوار سبز خزه ای یا ماس وال می نامند. به منظور آشنایی کامل با انواع دیوار سبز می […]

  4. […] آمده باشد که تفاوت دیوارپوش گیاهی با دیوار سبز یا حتی ماس وال چیست. برای دانستن جواب این سوال و دیگر موارد در زمینه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *