طراحی آلاچیق می تواند به عنوان یکی از رکن های مهم در زیبا نمودن روف گاردن، پیلوت، هوم گاردن  و یا در حالت کلی محوطه سازی شود. آلاچیق ها با توجه به ابعاد اندازه و همچنین کاربردی که دارند می توانند به عنوان یک نقطه کانونی محسوب شوند. معماران و طراحان می توانند خلاقیت خود را در طراحی آلاچیق ها به اوج رسانده و طرح هایی بی بدیل بوجود آورند. در این مقاله به بررسی انواع آلاچیق و طراحی آن ها می پردازیم.

انواع آلاچیق ها

مهم ترین دسته بندی آلاچیق ها شامل آلاچیق های سنتی، مدرن، پرگولا، قابل حمل، زندگی و پیش ساخته می باشد. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

آلاچیق سنتی

آلاچیق های سنتی با استفاده از چوب و یا آجر ساخته می شوند. طرح های آن ها کامل ساده و با وقار بوده و تجلی دهنده شکوه و جلال می باشد. معمولا سقف آلاچیق ها  به صورت شیبدار می باشد.

طراحی آلاچیق کلاسیک

آلاچیق مدرن در طراحی آلاچیق

آلاچیق مدرن دارای طرح های ساده همراه با انحناهای بیشمار می باشد. سقف این نوع آلاچیق به صورت گنبدی بوده و در حالت کلی از قانون خاصی پیروی نمی کند. در حالت کلی طراحی آلاچیق مدرن مهد خلاقیت طراحان بوده و می توانند طرح های جسورانه ای برای آن در نظر بگیرند.

طراحی آلاچیق مدرن

پرگولا

پرگولا به عنوان یکی از انواع آلاچیق ها اتلاق می شود. در پرگولا معمولا اطراف آلاچیق کاملا باز بوده و سقف آن به صورت نیمه بسته بود و فقط مانع ورود آفتاد به درون پرگولا می شود. از این رو به آن ها شیدر یا سایه ساز که مانند سایبان هتسند، نیز گفته می شود.

طراحی پرگولا شرکت چوب و چکش قزوین

آلاچیق قابل حمل

آلاچیق قابل حمل از بخش هایی تشکیل شده است که به راحتی از هم جدا یا جمع شوند. این سبک در دوران قدیم توسط عشایر و افرادی که محیط های طبیعی زندگی می کنند مورد استفاده قرار گرفته و از آن ها الهام گرفته شده است. در این روش به دلیل سهولت در جابجایی به راحتی می تواند در محیط های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

آلاچیق زندگی در طراحی آلاچیق

این آلاچیق ها همانطور که از نامشان پیداست دارای مبلمان راحتی و فضای نشیمن و دیگر موارد بوده و برای استفاده طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان از این نوع آلاچیق در کنار دریاها نام برد که خانواده ها می توانند چند روز در آن ها زندگی کنند.

آلاچیق پیش ساخته

این آلاچیق ها برای محیط هایی که امکان ساخت در محل و یا زمان کافی وجود نارد مورد استفاده قرار میگیرد. قطعات این آلاچیق به صورت مدولار آماده شده و به همدیگر متصل می شوند.

متریال های ساخت آلاچیق

متریال های گوناگونی می تواند برای ساخت آلاچیق استفاده شود که از مهم ترین آن ها می توان به چوب و فلز اشاره نمود. در میان آلاچیق های چوبی، ترموود می تواند زیبایی و دوام بیشتری به الاچیق بخشیده و طراحی آلاچیق خلاقانه ای را بوجود آورد. از دیگر موارد می توان به شیشه، حصیر، پارچه، آجر و سنگ، پی وی سی اشاره نمود.

طراحی سقف آلاچیق

سقف های گوناگونی را می توان در طراحی آلاچیق به کاربرد. به عنوان مثال سقف های پوشالی که معمولا در شمال ایران نیز استفاده می شود برای از ساقه برنج استفاده نموده و هزینه کمی دارد. سقف های گیاهی از گیاهان روند برای پوشش سقف استفاده می نمایند. همچنین در مواردی مانند پرگولا از سقف مشبک استفاده می نمایند. همچنین سقف ها می توانند به صورت شیب دار، مسطح، گنبدی، باز شونده و یا به فرم های خاص باشند.

طراحی آلاچیق با سقف پوشالی

طراحی دیواره های آلاچیق

دیواره های اطراف آلاچیق می توانند به صورت کاملا باز یا بسته باشند.دیواره های میتوانند به صورت حصیری، پارچه ای و دیگر موارد بوده تا در مقابل آفتاد و یا باد مقاومت نمایند. این سبک ها با نیم سایه ای که تولید می کنند می توانند محیطی با آرامش و بدون از بین رفتن هوای طبیعی ایجاد نمایند.

طراحی آلاچیق های کنار دیوار

آلاچیق های تکیه داده شده به دیوار به نوعی شبیه به پرگولا بوده و فقط برای ایجاد سایه مورد استفاده قرار می گیرند. سقف آن های میتواند به صورت مشبک و با با استفاده از گیاهان رونده بوده و مناسب برای گذراندن اوقات فراقت در محیط های بیرونی می باشد.

طراحی آلاچیق چسبیده به دیوار

بهترین مکان تعبیه آلاچیق

طراحی آلاچیق را می توان به صورتی انجام داد که ابتدا اگر می شود بر روی سطوح مرتفع قرار گیرند. با این روش آلاچیق اشراف کامل به محیط داشته و می تاون از مناظر طبیعی اطراف استفاده نمود. در حالت دیگر می توان طراحی پرگولا یا آلاچیق را به گونه ای انجام داد که در کنار عرشه استخر قرار گیرد. تا محیطی برای استراحت بعد از آب تنی ایجاد نمایند. در حالت دیگر می توان آن ها را در کنار آبنماها ایجاد نمود تا از صدای آب برای ایجاد محیطی آرامش بخش استفاده نمود.

طراحی آلاچیق ها را می توان در کنار پرچین، در فضاهای کانونی، روف گاردن و یا تراس گاردن ها نیز اعمال نمود تا علاوه بر زیبایی که به محیط می بخشند، محیطی برای استراحت و گذراندن وقت نیز ایجاد نمایند.

طراحی پرگولا

5 پاسخ

تعقیب

  1. […] می کند. ما در مقاله ای جدا به بررسی آلاچیق و پرگولا و ایده های طراحی آلاچیق پرداخته ایم. در حالت کلی مزایای وجود آلاچیق بر هیچکس […]

  2. […] گرفت. در حالت کلی هزینه زیر سازخت، هزینه های مبلمان، طراحی آلاچیق، تاسیسات، لوازم بازی، لوازم آبی و دیگر موارد بر روی […]

  3. […] طراحی های سنتی انجام شده و همچنین معمولا در این نوع طراحی آلاچیق به عنوان کانون مرکزی قرار گرفته و طراحی بر اساس آن صورت […]

  4. […] از قبیل تجهیزات و تاسیسات زهکشی آب ، نیمکت های ثابت ، آلاچیق، وزن لایه های روف گاردن، وزن مصالح بنایی به کار رفته در […]

  5. […] در کفپوش های انواع رستوران ، محوطه سازی ، پل سازی ، آلاچیق ، پرگولا، کفپوش روف گاردن ، کفپوش تراس و بالکن ، کفپوش […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *