ساختمان سبز در نگاه اول این ذهنیت را بوجود می آورد که باید از نمای سبز یا کلی گیاهان تزئینی در آن استفاده شده باشد. در صورتی که ساختمان سبز می تواند حتی بدون وجود یک گیاه در آن نیز سبز تلقی شود. هر چند که وجود گیاهان می تواند به سبز تر شدن آن ساختمان کمک نماید. از این رو در این مقاله سعی داریم شما را با ساختمان سبز، مزایا، ویژگی ها و اینکه چه عواملی باعث سبز شدن ساختمان می شود آشنا کنیم تا آن ذهنیت درست در مورد آن برای شما شکل بگیرد.

کاور ساختمان سبز

ساختمان سبز چیست؟

ساختمان سبز به ساختمانی اتلاق می شود که کمترین آسیب را به محیط زیست و اکوسیستم اطراف آن وارد نماید. به بیان دیگر ساختمان سبز در راستای معماری سبز در جهت حفظ اکوسسیستم و کمک به بهبود آن مورد استفاده قرار میگیرد. زیرا امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نیاز روز افزون به تعداد خانه بیشتر میزان ساخت و ساز افزایش یافته که باعث از بین رفتن منابع طبیعی و … می شود. امروزه بیش از 50 درصد انرژی و منابع غیر قابل بازیافت صرف ساخت و ساز می شود از این رو این منابع رو به پایان هستند.

نمایی از یک ساختمان مدرن سبز

برای مقابله با این بحران ایده ساختمان سبز مطرح و شروع به اجرا شدن نمود. در این حالت از منابع تجدید پذیر هم جهت انرژی و هم جهت منابع ساخت ساز استفاده می شود. و در حالت کلی می توان گفت ساختمان سبز به معنی براورده نمودن نیاز های یک ساختمان بدون آسیب رساندن به محیط اطراف مانند آب خاک و… می باشد. پس به بیان ساده می توان گفت هر چیزی که جلو هدر رفت انرژی را بگیرد و بتواند از انرژی های تجدید پذیر و هم منابع تجدید پذیر در ساخت استفاده شود را ساختمان سبز می گویند.

مزایا

ساختمان سبز علی رقم اینکه هزینه اولیه ساخت بالایی دارد از محبوبیت برخوردار می باشد این محبوبیت به دلیل مزایای بیشمار آن می باشد. این مزایا شامل کاهش اثرات زیست محیطی، استفاده مناسب از آب، استفاده مناسب از انرژی های تجدید پذیر، افزایش کیفیت هوا، کاهش آلایندگی، استفاده از منابع بازیافتی، استفاده از مواد پایدار و غیر سمی و توجه به کیفیت زندگی می باشد. در حالت کلی میتوان گفت استفاده از آن نشان می دهد شما برای طبیعت و محیط پیرامون خود احترام قایل هستید. در حالت کلی این مزایا را می توان به دو دسته اثرات محیط زیستی و اثرات اقتصادی دسته بندی نمود که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

ساختمان سبز برای برج های بلند

اثرات محیط زیستی ساختمان سبز

از مهم ترین اثرات محیط زیستی در ابتدا می توان کاهش آلودگی آب و هوا و سپس میزان مصرف آب برای ساخت و دیگر موارد در این ساختمان ها اشاره نمود. پس در ابتدا باعث کاهش هدر رفت آب می شود. پس از آن ا توجه به استفاده از منابع بازیافتی میزان استفاده از منابع طبیعی در هنگام ساخت به شدت کاهش می یابد. همچنین با توجه به اینکه مواد بازیافتی می باشند فرآوری آن ها نیاز به هزینه کمتری داسته و از این رو در زمان ساخت به میزان کمتری هوا را آلوده می کند و همچنین استفاده از وسائلی که می تواند با منابع تجدید پذیر و پاک کار کند باعث کاهش آلودگی هوا و افزایش کیفیت هوای اطراف می شود.

روش های سبز کننده ساختمان

در نهایت در زمان طراحی ساختمان سبز طراح سعی می کند که کمترین اسیب را به طبیعت در نظر بگیرد از این رو باعث محافظت از اکوسیستم می شود. در حالت کلی مزایای زیست محیطی ساختمان سبز به صورت زیر خلاصه می شود.

  • کاهش هدر رفت آب
  • کاهش هدر رفت منابع طبیعی
  • کاهش آلایندگی
  • افزایش کیفیت آب و هوا
  • محافت از اکوسیستم

اثرات اقتصادی

اگر چه در ابتدا گفته شد ساخت یک ساختمان سبز ممکن است هزینه اولیه بیشتری را به دنبال داشته باشد ولی در نهایت وجود ای ساختمان می تواند باعث مزایای اقتصادی ساکنان آن شود این مزایا شامل کاهش هزینه های عملیاتی می باشد. زیرا در این ساختمان ها با تعبیه وسائل تولید انرژی تجدید پذیر یا کار کردن با آن ها باعث می شود هزینه های تولید برق و انرژی کاهش یابد. به عنوان مثال استفاده از ور خورشید به منظور گرم کردن آب در آبگرم کن های خورشیدی یا استفاده از سلول های خورشیدی می تواند باعث کاهش هزینه ها شود.

شماتیک ایجاد ساختمان سبز

از دیگر اثرات اقتصادی می توان به ایجاد بازار برای محصولات بازیافتی و سبز نام برد. هر چه تعداد این خانه ها بیشتر شود تمایل شرکت ها و سازمان های برای بازیافت محصولات افزایش یافته از این رو می توان این صنعت را پیشرفت داد همچنین وجود مقررات ساختمان سبز در زمینه انرژی و دیگر موارد منجر ه افزایش بهره وری در این خانه ها می شود. به عنوان مثال استفاده از شیشه های دو جداره منجر به کاهش هدر رفت انرژی و در نتیجه افزایش بهره وری می شود. همچنین در خانه با تبدیل پسماند ها به کمپوست در این زمینه نیز می توان کمک نمود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار افزایش قیمت ساختمان های سبز نسبت به دیگر خانه ها می باشد. از این رو ممکن است در ابتدا هزینه بیشتری تحمیل شود ولی در زمان فروش نیز به قیمت بالاتر نسبت به یک ساختمان معمولی مشابه با خود بفروش می رسد. در نهایت می توان گفت با توجه به بهره وری بالا و کاهش خطرات زیست محیطی طول عمر این خانه ها بالا بوده و باعث می شود.

عوامل سبز کننده ساختمان

عواملی که باعث می شود یک خانه یا ساختمان را سبز بنامیم می تواند در جندین بخش بیان شود. در مرحله اول در زمان طراحی ساختمان سبز می باشد که همه موارد به درستی پیش از اجرا مورد بررسی و در نشود و طراحی تعبیه شود. همچنین مسائل زمین شناسی و زیست محیطی نیز در این مرحله مورد بررسی قرار گیرد. در مرحله بعد می توان آن را در زمان ساخت در نظر گرفت دراین حالت ابتدا سعی می شود در زمان ساخت کمترین آسیب ها به محیط وارد شود. به عنوان مثال سعی می شود از روش هایی که باعث الودگی های صوتی و هوایی کمتری می شود در ساخت و ساز استفاده شود. و یا در زمان ساخت در صورت نزیدیک به منابع آبی و … باعث آلودگی آن نشود.

جزئیات ساخت یک ساختمان سبز

پس از آن در هنگام عملیاتی نمودن و ساخت می باشد که از موادی استفاده شود که ابتدا بازیافتی باشد و سپس تمام موارد بهینه سازی و … در آن ها استفاده شود به عنوان مثال استفاده از عایق های حرارتی نانو یا پنجره های دو جداره پی وی سی، میکروژل دیگر موارد. پس از آن از تجهیزات سبز کننده می توان نام برد شامل سلول های خورشیدی، آبگرم کن های خورشیدی، سیستم جمع آوری آب و باران و سیستم آبیاری هوشمند و  دیگر موارد نام برد.

همچنین نمی توان برای سبز نمودن هر چه بیشتر ساختمان از المان های گیاهی به وفور در ساختمان استفاده شود به عنوان مثال میتوان از دیوار سبز، روف گاردن، نمای سبز و یا فنس سبز برای این منظور استفاده کرد. این عوامل علاوه بر این که باعث بهبود آب و هوا و دمای اطراف ساختمان می شود به طول عمر ساختمان و همچنین روحیه ساکنین آن نیز کمک می نماید.

5 پاسخ

تعقیب

  1. […] یک ساختمان سبز با مدیریت آب باران و استفاده از آبیاری […]

  2. […] این حال، با ظهور برق، فناوری ساختمان سبز، افزایش جمعیت و گسترش شهرها، این درس‌هایی که مدت‌ها […]

  3. […] همچنین از آن ها می توان در محوطه سازی و معماری سبز و ساختمان سبز نیز استفاده […]

  4. […] سنگ ها دوست دار محیط زیست می باشند و میتواند در ساخت یک ساختمان سبز اثر گذار […]

  5. […] خانه بوجود آورده و یک ساختمان هوشمند و در بعضی موارد ساختمان سبز ایجاد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.