روف گاردن یا بام سبز محیطی برای گذراندن اوقات فراغت و دورهمی ها می باشد که در بالای ساختمان یا بالاتر از سطح خاک و در واقع بر روی بستر مصنوعی یا بام گونه ایجاد میشود.

این فضا که به آن باغ  بام نیز گفته می شود از قسمت های مختلفی همچون باغچه که با گیاهان طبیعی و گل‌های زینتی مزین شده باشد، آبنما، آلاچیق، فضای نشیمن و پیاده رو و … تشکیل میشود.

وجود آلاچیق یا پرگولا در روف گاردن این امکان را به ما می‌دهد که در تمامی فصول سال بتوانیم از آن استفاده کنیم.

همچنین تعبیه قسمتی برای باربیکیو  و سینک ظرفشویی یا آشپزخانه‌ای کوچک و کاربردی با یک لوله‌کشی آب و فاضلاب به راحتی امکان‌پذیر است. و فضای مطلوبی برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی ایجاد می کند.

در صورتی که دید مشاعات اجازه دهد می‌توان از جکوزی یا استخر در روف‌گاردن استفاده کرد.

باربیکیو و پارتیشن بندی روف گاردن با استفاده از چوب

گروه تخصصی چوب و چکش قادر به طراحی و اجرای کامل روفگاردن های مدرن و سنتی و ایجاد فضایی دلنشین در بام شما می باشد.

روف گاردن با ایجاد فضایی امن و به دور از هیاهوی شهر محیطی مطبوع برای دورهم بودن و استفاده از فضایی سبز و خصوصی و هوایی آرام و دلنشین با چشم اندازی زیبا فراهم میکند و همچنین با وجود زندگی شهری و آپارتمانی و محدود بودن فضاهای داخلی برای بازی فرزندان دلبندتان فضایی مناسب و کاملا امنی می باشد.

بام سبز بسیار زیبا جذاب توسط شرکت چوب و چکش cover

مزایای روف گاردن

 • ایجاد فضایی سبز نیمه خصوصی و محیطی مطبوع برای کاربران ساختمان
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
 • کاهش آلودگی توسط گیاهان و هوایی مطبوع و خنک
 • محافظت از بام ساختمان با ایجاد لایه های عایق و پوشاننده بام سبز و نگهداری گیاهان
 • زیبایی منظر و نمای ساختمان و افزایش ارزش ساختمان و پایداری بنا و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران

آبنمایی جذاب و خاص بر روی بام و ایجاد یک بام سبز زیبا

گیاه مناسب روفگاردن

برای انتخاب گیاه مناسب بام سبز در اقلیم شما توجه به ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما و سرما و نور مستقیم خورشید، میزان آبیاری و میزان حساسیت گیاه به باد و … حايز اهمیت است. همچنین باید عمق و حجم خاک مصرفی و جای مناسب و میزان رشد ریشه گیاه در طی زمان را پیش بینی کرد و توجه داشت.

گیاهان مناسب روف گاردن با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی همان منطقه انتخاب می شود. به عنوان مثال گیاهانی که مناسب هوای مرطوب و معتدل شمال کشور هستند، در آب و هوای گرم و خشک مناطق مرکزی ایران دوام نمی آورند پس بهتر است قبل از تهیه گیاهان روف گاردن با آنها بیشتر آشنا شوید.

روف گاردن زیبا و جذاب طراحی و اجرا شده توسط شرکت چوب و چکش

نمونه هایی از گیاهان مناسب روف گاردن

 • گیاهانی که برای پوشاندن سطح خاک به کار می روند. مانند ناز ژاپنی، یال اسبی، لیزوماکیا و…
 • گیاهان بالا رونده/پیچ و رونده: این نوع گیاهان نیز به صورت معلق در لبه پشت بام سبز و یا پوشش دیوار استفاده می شود. از این نوع گیاهان برای تزیین بالکن و طراحی تراس بسیار استفاده می شود. مانند نسترن، پاپیتال، شیر خشت، پیچ گلیسین، پیچ امین الدوله و انواع پیچ.
 • گیاهان سوزنی برگ گیاهانی مقاوم هستند که در تمام طول سال سبز هستند و به پشت بام سبز زیبایی خاصی می دهند. مانند کامیس پاریس.
 • گل و گیاه معطر و خوشبو مانند یاس هلندی، رزماری، برگ بو

فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان و حتی بوته میوه باشد. برای حفظ و نگهداری این گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان های مشخص بهتر است از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده شود که از اجزای اصلی و مهم به شمار می آید.

همچنین کود دادن به موقع و تعویض خاک و هرس کردن گیاهان از نکته های مهم برای حفظ و نگهداری گیاهان به حساب می آید که مستلزم ویزیت ماهیانه توسط کارشناس می باشد. گروه تخصصی چوب و چکش با وجود تیم کارشناسی با افراد مجرب مسئولیت نگهداری از گل و گیاهان محوطه و بام سبز شما را به عهده میگیرد.

سایبان و پارتیشن بندی روف گاردن توسط شرکت چوب و چکش

طراحی روف گاردن

برای طراحی بام سبز موارد زیادی از جمله: استحکام ساختمان و بام، تقسیم بار ساختمان، محل تاسیسات کنونی مانند آنتن، کولر و…، بررسی زهکشی در بام ساختمان و.. باید مورد بررسی قرار بگیرد تا در حین اجرا یا پس از آن مشکلی برای بام یا ساختمان ایجاد نشود.

با توجه به محدودیت وزن که در اجرای بام سبز وجود دارد، انتخاب نوع مصالح مورد استفاده بسیار اهمیت می یابد، در نتیجه نمی توان هر نوع مصالحی را که در طراحی های دیگر (پارک، محوطه و..) استفاده می شود انتخاب کرد.

یکی از مراحل مهم اجرای بام سبز، زیرسازی یا ایجاد بستر بام سبز می باشد که بام را از نظر رطوبت عایق می کند. پس از اجرای زیرسازی حتما باید تست آب در طی 2 یا 3 روز انجام شود تا از عایق بودن بام، اطمینان حاصل شود.

یکی از عناصری که در طراحی لاکچری و زیبای روف بسیار مؤثر است نورپردازی است که  هزینه بالایی دارد.

برای کف سازی روف گاردن می توان از ترموود یا وودپلاست، شن و قلوه سنگ تزئینی و چمن مصنوعی استفاده کرد.

هرچه میزان و سطح این کف‌ ها بیشتر باشد هزینه هم بیشتر می شود.

طراحی و ایجاد جکوی بر روی بام سبز

کنترل و هدایت آب باران در بام سبز

با توجه به اینکه آب باران یا آبهای اضافی ناشی از آبیاری به صورت مسقیم بر روی کف جاری و از طریق درین و کف شور ها به سمت خارج از بام هدایت می شود، در نتیجه یکی از مهمترین نکته ها و نگرانی ها در این روش آب بندی سقف می باشد. در اجرای کف سازی، پوکه ریزی و شیب بندی با توجه به محل قرارگیری کف شورها به صورت بهینه، به گونه ای که کمترین وزن به سقف محتمل شود بسیار مهم است. پس از آن زهکشی و شبکه بندی برای هدایت آب باران و آب باغچه ها انجام میشود و روی زهکش ها از فیلتر خاک و لایه های محافظتی و آب بند کننده ژئوممبران که دارای ویژگی های ، الاستیک، سازگار با محیط زیست، مقاوم در برابر ریشه ها می باشد پوشش داده می شود.

نمایی از یک روف گاردن زیبا و خاص شرکت چوب و چکش

هزینه اجرای روف گاردن

هزینه اجرای روف گاردن  یا قیمت روف گاردن بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدانها و فلاورباکس ها، تجهیزات، نوع کف و در کل المانها و کیفیت آنها متفاوت است. شرکت چوب و چکش این گونه پروژه ها را با هر قیمتی، با توجه به سلیقه مشتری و متریالهای درخواستی، طراحی و اجرا می کند. ولی توصیه و تجربه ما به مشتریان این است که به دنبال اجرای ارزان یا خیلی ارزان نباشند.

نیمکت سبز مخصوص روف گاردن توسط شرکت چوب و چکش

11 پاسخ

تعقیب

 1. […] یک تناقض به حساب می آید. زیرا یکی از ویژگی های اصلی روف گاردن ایجاد حس لاکچری بودن به فضای ساختمان و افرادی که در آن […]

 2. […] می تواند به عنوان یکی از رکن های مهم در زیبا نمودن روف گاردن، پیلوت، حیاط و یا در حالت کلی محوطه سازی شود. آلاچیق ها […]

 3. […] روف گاردن یکی از مهم ترین موارد در داشتن یک روف گاردن جذاب و کاربردی می باشد. این طراحی شامل اصولی می باشد که […]

 4. […] گاردن متمرکز یکی دیگر از انواع روف گاردن های مورد استفاده می باشد. در این نوع روف گاردن معمولا […]

 5. […] مورد استفاده قرار میگیرد. این سبک آبیاری مناسب باغ ها، روف گاردن، دیوار سبز، تراس گاردن و محوطه ساختمان ها می باشد. از […]

 6. […] جزء جدایی ناپذیری از ساختمان ها می باشند. در بین انواع روف گاردن شامل روف گاردن های گسترده، روف گاردن متمرکز، روف گاردن […]

 7. […] رنگ های مصنوعی نماید. همچنین از نماد های مثل دیوار سبز، روف گاردن و دیگر موارد نیز در طراحی استفاده می […]

 8. […] پرگولا یک راه عالی برای تبدیل بخشی از فضای حیاط  یا روفگاردن به یک مرکز پاتوق مرکزی […]

 9. […] است، باربیکیو یکی از عناصر کاربردی در فضای تراس سبز و روف گاردن می باشد. قسمتی از فضای تراس گاردن خانه خود را به عنوان […]

 10. […] چکش و تیم طراحی و اجرایی آن، محیط داخلی و نمای ساختمان، روف گاردن، تراس گاردن، محوطه سازی شما را به زیباترین شکل و با […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *